Partner serwisu Visa dla biznesu

Impact’17 – Ogranicza nas tylko głowa. Make an impact!

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Fintech
Opublikowano: 31 maja 2017, 20:18 Aktualizacja: 6 maja 2019, 16:04

Ponad 5000 osób, w tym 200 światowej klasy ekspertów, spotkało się na impact’17 w Krakowie, aby szukać odpowiedzi na wiele nurtujących nas pytań. Wśród zaproszonych gości znajdą się m.in. przedsiębiorca i wynalazca Bertrand Piccard z Solar Impulse, Timotheus Höttges – CEO TMobile/Deutsche Telekom, Esther Wojcicki z Planet3 oraz Mike Butcher z TechCrunch.

Kongres impact'17.

Nie zabrakło też przedstawicieli polskiego rządu – premier Beata Szydło, minister rozwoju i minister finansów Mateusz Morawiecki, minister nauki i szkolnictwa wyższego  Jarosław Gowin, minister cyfryzacji Anna Streżyńska i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Zapraszamy na krótkie podsumowanie pierwszego dnia kongresu.

Czytaj także: Implementacja PSD2 rozłożona na czynniki pierwsze

Jarosław Gowin – miliard złotych na dotarcie do gospodarki 4.0

Jarosław Gowin - impact'17 Kraków.

Jako pierwszy na scenie pojawił się minister nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremier Jarosław Gowin. Tematem wystąpienia była waga innowacji dla krajowej gospodarki. Gowin mówił, że rząd planuje przeznaczyć miliard złotych na badania nad nowymi technologiami, które mają pchnąć Polskę w stronę gospodarki 4.0.

Wpisuje się to w ton wypowiedzi ministra finansów i ministra rozwoju, Mateusza Morawieckiego. Drugi z wicepremierów również podkreślał wagę działań państwa we wspieraniu innowacji, ale clue jego wystąpienia był temat automatyzacji i robotyki. Morawiecki zaznaczył, że podobne obawy miały już miejsce w przeszłości – związane były na przykład z automatyzacją rolnictwa, albo z wynalezieniem maszyny parowej.

Mateusz Morawiecki - impact'17 Kraków.

Zdaniem wicepremiera kluczowy jest brak strachu przed zmianami. Na pewno będą one dla nas sporym wyzwaniem, ale Morawiecki wierzy, że dzisiejsze społeczeństwo będzie się w stanie przystosować do zmieniającego się świata. Pomimo tej wiary, minister namawiał do ostrożności i przemyślenia daleko idących innowacji.

Czytaj także: Zbliża się Dzień Dziecka. Zobaczcie jak wygląda przyszłość finansowa młodych Polaków

Bertrand Piccard – ogranicza nas tylko umysł

Bertrand Piccard - impact'17 Kraków.

Dwóch wicepremierów przedzielił swoim wystąpieniem dr Bertrand Piccard, współtwórca samolotu Solar Impulse. Piccard w Solar Impulse niedawno okrążył ziemię… Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że jest to samolot zasilany elektrycznie, za pomocą baterii słonecznych.

Szwajcar miał jasne przesłanie dla uczestników impactu – jedynie umysł ogranicza ludzkie możliwości. Piccard zaznaczył, że już starożytni Egipcjanie mogli skonstruować samolot – przecież pierwszy aeroplan był wykonany z drewna.

Oczywiście bez silnika samolot nie uniósłby się w powietrze… Ale Piccardowi chodziło o to, że ludzie nie próbowali latać, nie dlatego, że brakowało im zaplecza technologicznego, tylko dlatego, że ich zdaniem niebo należało do bogów. Z podobnych przyczyn w starożytności nikt nie próbował zdobywać wysokich gór. Piccard mówił też, że świat nie realizuje swojego potencjału, jeżeli chodzi o energię elektryczną. Potrzebne są gruntowne zmiany i trzeba na większą skalę korzystać z odnawialnych źródeł energii.

Później na scenie pojawił się również członek zarządu Poczty Polskiej, Grzegorz Kurdziel.  Zdaniem Kurdziela Polska ma szanse stać się jedwabnym szlakiem – czyli połączyć Azję z Europą Zachodnią. Już teraz Poczta Polska dostarcza przesyłki od chińskiego giganta Alibaby. PP ma też ambicje aby stać się liderem dostarczania przesyłek w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Grzegorz Kurdziel dodał też, że Poczta Polska współpracuje obecnie z 9 startupami.

Dodatkowo PP opracowuje rozwiązanie, które ma ułatwić pracę listonoszom. Chodzi o urządzenie sprawdzające, czy w skrzynce pocztowej znajdują się jakieś listy. Ma to oszczędzić listonoszom zbędnych wycieczek do czerwonych skrzynek. Ponadto Poczta Polska chce też stawiać paczkomaty, które Kurdziel woli nazywać automatami do odbioru paczek – z wiadomych względów.

Czytaj także: Wideoweryfikacja i Profil Zaufany – Ministerstwo Cyfryzacji mówi nie

Premier Beata Szydło – startupowe szaleństwo

Później na scenie pojawili się jeszcze między innymi – minister kultury i dziedzictwa narodowego, Piotr Gliński, przedstawiciel Microsoft John Paul Farmer, prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło i Dyrektor Generalny Mastercard w Polsce – Bartosz Ciołkowski. Tematem przewodnim były oczywiście innowacje w finansach i zmiany jakie powodują one w naszej kulturze.

Beata Szydło - impact'17 Kraków.

Jednym z ostatnich gości była premier RP, Beata Szydło. Premier mówiła, że Polska staje się coraz ważniejszym punktem na innowacyjnej mapie świata. Zachęcała również zagranicznych gości do inwestowania w Polsce – ponieważ cytując: „w Polsce jest dobry klimat do inwestowania”. Rząd chce zatrzymać polskie talenty nad Wisłą, ale ponadto chce też zapraszać przedsiębiorców zza granicy. Startupy są znakiem czasu, w których żyjemy i symbolem współczesnej gospodarki. – mówiła premier Szydło.

Dlatego polski rząd stwarza przyjazne warunki mniejszym firmom – premier przywołała program Start In Poland – z planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju (Planu Morawieckiego). Zyski z eksportu nowych technologii w 2015 roku stanowiły niecałe 8% polskiego dochodu, w 2020 r. ma to być już 10%, a w 2030 nawet 15%.  Na koniec premier życzyła powodzenia w odnalezieniu się w tym „startupowym szaleństwie”. Polska jest jak startup – bo realizuje odważne pomysły i stoi na progu sukcesu. Takim wnioskiem zakończyła premier Beata Szydło. Złośliwi mogli powiedzieć, ze startup przypominamy też dlatego, że polegamy na zewnętrznym finansowaniu.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

impact17-ogranicza-nas-glowa-make-an-impact