Partner serwisu Visa dla biznesu

Inbank, czyli kolejny bank, który puka do polskich bram

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#BankTech
Opublikowano: 11 stycznia 2017, 14:25 Aktualizacja: 12 maja 2019, 16:28

Komisja Nadzoru Finansowego przedstawiła wytyczne, jakie muszą spełnić nowe banki, które chcą zawojować polski rynek. Chodzi o estoński AS Inbank i holendersko-japoński MUFG Bank Europe. Estończycy legitymują się ogromną otwartością na innowacyjności i działaniem w sektorze FinTech.

Logo estońskiego Inbanku, który stara się wejść na polski rynek. KNF stawia warunki.

Historia Inbanku jest stosunkowo krótka, gdyż instytucja ta działa od 2011 roku. Pomimo młodego wieku bank osiąga sukcesy na lokalnym rynku, gdzie opanował 20% pożyczek gotówkowych. AS Inbank działa również na Litwie, a jego portfel kredytów wyniósł 54 mln euro – dane z września 2016 roku. Oto stanowisko KNF-u:

Warunki KNF-u, które musi spełnić estoński Inbank, jeżeli chce wejść na polski rynek

Źródło:
knf.gov.pl

Wytyczne KNF-u dla estońskiego Inbanku. Instytucja musi je spełnić, jeżeli chce wejść do Polski.

Źródło:
knf.gov.pl

Oferta banku skierowana jest do klientów indywidualnych – kredyty, lokaty terminowe, czy depozyty.

O pojawieniu się MUFG Bank Europe nad Wisłą informowaliśmy kilka dni temu. Japończycy są już co prawda obecni w Polsce od 2001 roku, ale jest to malutka jednostka. Jej zysk netto w 2015 roku wyniósł 7 mln zł.

Inbank i Estonia na fali wznoszącej

Estończycy od pewnego czasu zakorzenili się na mapie świata, jako naród z potencjałem i otwartym umysłem. Wystarczy powiedzieć, że popularnego na całym globie Skype’a opracowali właśnie inżynierzy z kraju ze stolicą w Tallinie.

Komunikator został wreszcie kupiony przez Microsoft w 2011 roku, jednak wiele biur i fabryk firmy wciąż ma siedzibę w Estonii.

Inbank założyli Priit Poldoja i Jan Anderson, którzy nie są nowicjuszami w świecie finansów. Od 20 lat oboje obracają się w tym sektorze. Dlatego też wiedzą, jak ważne jest inwestowanie w nowoczesne technologie i dlaczego warto być FinTech.

Estończycy są pewni swego, ponieważ bank posiada już polska stronę internetową, na której chwali się estońskimi sukcesami w cyfrowej transformacji.

Co ciekawe rząd Estonii współpracuje ze startupem Susan Tempelhof, czyli Bitnation. Współpraca obejmuje implementacje technologii blockchain w celu digitalizacji krajowej administracji. Estonia też ma program „Od papierowej do cyfrowej Polski/Estonii”.

Bitnation to platforma, której celem jest zburzenie obecnego oligopolistycznego ładu państwowego. Bitnation działa w ramach sieci blockchain i jest pierwszym na świecie Zdecentralizowanym, Bezgranicznym, Wirtualnym Narodem ( Decentralized Borderless Virtual Nation).


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

inbank-kolejny-bank-puka-polskich-bram