Historia Inbanku jest stosunkowo krótka, gdyż instytucja ta działa od 2011 roku. Pomimo młodego wieku bank osiąga sukcesy na lokalnym rynku, gdzie opanował 20% pożyczek gotówkowych. AS Inbank działa również na Litwie, a jego portfel kredytów wyniósł 54 mln euro – dane z września 2016 roku. Oto stanowisko KNF-u:

Warunki KNF-u, które musi spełnić estoński Inbank, jeżeli chce wejść na polski rynek

Źródło:
knf.gov.pl

Wytyczne KNF-u dla estońskiego Inbanku. Instytucja musi je spełnić, jeżeli chce wejść do Polski.

Źródło:
knf.gov.pl

Oferta banku skierowana jest do klientów indywidualnych – kredyty, lokaty terminowe, czy depozyty.

O pojawieniu się MUFG Bank Europe nad Wisłą informowaliśmy kilka dni temu. Japończycy są już co prawda obecni w Polsce od 2001 roku, ale jest to malutka jednostka. Jej zysk netto w 2015 roku wyniósł 7 mln zł.

Inbank i Estonia na fali wznoszącej

Estończycy od pewnego czasu zakorzenili się na mapie świata, jako naród z potencjałem i otwartym umysłem. Wystarczy powiedzieć, że popularnego na całym globie Skype’a opracowali właśnie inżynierzy z kraju ze stolicą w Tallinie.

Komunikator został wreszcie kupiony przez Microsoft w 2011 roku, jednak wiele biur i fabryk firmy wciąż ma siedzibę w Estonii.

Inbank założyli Priit Poldoja i Jan Anderson, którzy nie są nowicjuszami w świecie finansów. Od 20 lat oboje obracają się w tym sektorze. Dlatego też wiedzą, jak ważne jest inwestowanie w nowoczesne technologie i dlaczego warto być FinTech.

Estończycy są pewni swego, ponieważ bank posiada już polska stronę internetową, na której chwali się estońskimi sukcesami w cyfrowej transformacji.

Co ciekawe rząd Estonii współpracuje ze startupem Susan Tempelhof, czyli Bitnation. Współpraca obejmuje implementacje technologii blockchain w celu digitalizacji krajowej administracji. Estonia też ma program „Od papierowej do cyfrowej Polski/Estonii”.

Bitnation to platforma, której celem jest zburzenie obecnego oligopolistycznego ładu państwowego. Bitnation działa w ramach sieci blockchain i jest pierwszym na świecie Zdecentralizowanym, Bezgranicznym, Wirtualnym Narodem ( Decentralized Borderless Virtual Nation).