Indeks nazwano „Volfefe” w odpowiedzi na jeden z zagadkowych tweetów Trumpa, gdzie użył on słowa „covfefe”. Jest to też nazwa projektu ustawy zgodnie, z którą aktywność ważnych polityków miała być archiwizowana przez odpowiedni urząd, celem ich późniejszego wykorzystania w ewentualnym postępowaniu sądowym. 

Indeks „Volfefe” bada jak tweety amerykańskiego prezydenta wpływają na rynki kapitałowe. Twitter to medium społecznościowe uwielbiane przez dziennikarzy, polityków i ekonomistów. To tutaj bezrefleksyjnie ważni urzędnicy publikują oświadczenia i komunikaty urzędowe – często pomijając fakt, że jest to tylko medium społecznościowe, a nie oficjalny kanał dystrybucji ważnych informacji.

Trump – największy influencer świata

Jednym ze światowych liderów Twittera, rzec można – wzorcem „metra z Sevres” influencerów, jest prezydent USA Donald Trump. Jego tweety są uważnie śledzone przez rynki kapitałowe, gdyż nierzadko mają gigantyczny wpływ na notowania, a tym samym – gospodarkę nie tylko amerykańską, ale także światową. 

Analitycy JP Morgan Chase przeanalizowali ponad 4 tys. słów użytych przez Donalda Trumpa na Tweeterze. W celu opracowania nowego wskaźnika wykorzystali najnowocześniejsze techniki, w tym machine learning. Trudno chyba o lepszą reklamę amerykańskiego portalu społecznościowego. Otwarte pozostaje pytanie, czy czasy, w których 280 znaków publikowanych często bez zastanowienia, może mieć duży wpływ na wysokość raty kredytu hipotecznego po drugiej stronie Oceanu, są tymi z „najlepszych”, czy to już po prostu wariactwo, a Indeks JP Morgan jest tego żywym świadectwem.