Alerty i Raporty BIK dostępne w Moim ING pozwalają klientowi na prosty przegląd informacji, które na jego temat znajdują się w BIK oraz na szybkie aktywowanie ostrzeżeń przed wyłudzeniami kredytów – czytamy w komunikacie.

Alerty BIK dostępne w serwisie Moje ING

Raporty BIK to zbiór informacji nie tylko o kredytach i pożyczkach, ale również o wpisach do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Raporty umożliwiają klientowi sprawdzenie danych przekazanych na jego temat do BIK przez banki i firmy pożyczkowe oraz poznanie oceny punktowej.

Z raportu klient dowie się jaki bank lub inna instytucja finansowa przetwarza jego dane i w jakim zakresie (np. jakie ma zobowiązania, w jakich instytucjach, jaka jest terminowość spłacania zobowiązań) oraz sprawdzi, czy w BIK nie znajdują się zobowiązania, o których nie wie. Będzie mógł również dowiedzieć się kto i kiedy pytał w BIK o jego historię i czego dotyczyło zapytanie. Koszt zakupu jednego Raportu BIK to 39 zł.

Z kolei Alerty BIK pomogą zidentyfikować próby uzyskania kredytu lub pożyczki na dane osobowe klienta i powiadomią go o tym SMS-em oraz mailem. W Alercie podana jest nazwa instytucji, w której próbowano złożyć wniosek, oraz numer infolinii BIK, która gwarantuje wsparcie ekspertów w przypadku podejrzenia wyłudzenia.

Dzięki Alertom klienci zostaną również poinformowani, kiedy ich dane sprawdzane będą przez inne firmy w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor, np. kiedy ktoś na ich dane próbuje kupić drogi smartfon czy podpisać umowę abonamentową. Dzięki Alertom klient otrzyma również informacje o niezapłaceniu w terminie wymaganej raty. Koszt zakupu Alertów BIK na 12 miesięcy to 24 zł.