Udostępnione rozwiązanie pozwala przesyłać podpisane w ten sposób dokumenty wiadomością w systemie ING Business lub zwykłym emailem. To bezpieczna, pewna i w pełni elektroniczna forma podpisywania większości dokumentów, zarówno dla klienta, jak i dla banku – czytamy w komunikacie.

Podpis elektroniczny dla klientów ING Banku Śląskiego

ING jest kolejnym bankiem, który udostępnia takie rozwiązanie. Wcześniej elektroniczne podpisy dla przedsiębiorców pojawiły się między innymi w BNP Paribas, Alior Banku, Banku Millennium, mBanku, czy Banku Pekao.

Nowa usługa jest też ułatwieniem dla klientów ubiegających się o finansowanie. Dotychczas klienci firmowi ING mogli zdalnie podpisywać umowy w procesie kredytowym za pośrednictwem systemu bankowości internetowej, a dokumenty zabezpieczeń do banku dostarczać za pomocą kuriera. Obecnie większość dokumentów zabezpieczeń klienci mogą podpisywać elektronicznym podpisem kwalifikowanym na dokumentach kredytowych, bez konieczności angażowania kuriera lub wizyty w banku.

Dokumenty, pod którymi klienci ING Banku Śląskiego mogą złożyć elektroniczny podpis kwalifikowany to:

  • umowy, aneksy oraz ich załączniki,
  • większość dokumentów zabezpieczeń,
  • dyspozycje, wnioski,
  • pozostałe dokumenty, na których wymagany jest podpis reprezentacji klienta.

Wyjątkiem są tylko dokumenty, dla których prawo zastrzega formę szczególną np. akt notarialny.

To nie pierwsze wdrożenie banku z myślą o pandemii koronawirusa. Wcześniej ING umożliwił między innymi uruchomienie sklepu internetowego i prowadzenie go przez 3 miesiące za darmo (brak prowizji przy korzystaniu z bramki płatniczej imoje – także dla już działających sklepów). Warto wspomnieć także o wideoweryfikacji, czyli możliwości zakładania konta w ING na selfie.