iniJOB.com to start-up stworzony przez byłego prezesa giełdowej spółki Comperia.pl – Bartosza Michałka. Portal jest miejscem, w którym pracownicy mogą organizować się, aby w  całkowicie anonimowy sposób zgłaszać pracodawcy inicjatywy i tym samym wpływać na zmiany w miejscu pracy. Jednocześnie pracodawcy – odpowiadając na inicjatywy zespołu – mają szansę na poprawianie atmosfery w firmie, budowanie swojego wizerunku i co najistotniejsze zmniejszają ryzyko utraty dobrych pracowników.

iniJOB – popraw swoje miejsce pracy

Projekt bazuje na zastosowaniu zdobyczy psychologii w obszarze analizy stosunków pracownik-pracodawca przy udziale technologii informatycznych. Wykorzystuje coraz silniejsze przyzwyczajenie pracowników i pracodawców do używania Internetu, a w szczególności portali o charakterze społecznościowym do szeroko pojętej komunikacji. Celem iniJOB.com jest wspieranie  wzajemnego, długofalowego rozwoju pracodawcy i pracowników.

– Pomysł na iniJOB to efekt mojego doświadczenia w roli pracownika, założyciela innowacyjnego start-upu, a potem pracodawcy i osoby odpowiedzialnej za zarządzanie giełdową spółką zatrudniająca kilkaset osób. Inspiracją jest dla nas amerykański serwis Glassdoor, który dziś wyceniany jest już na ok 1 mld dolarów. On również bazuje na wspieraniu otwartości i transparentności w relacji pracownik-pracodawca, wykorzystując mechanizmy społecznościowe – mówi Bartosz Michałek.

IniJOB.com wystartował na początku 2017 roku. W ostatnim tygodniu kwietnia podpisana została umowa na finansowanie ze środków unijnych na rozwój serwisu. Będą one przekazane za pośrednictwem Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości. Wartość dotacji wynosi niemal 850 tys. zł. (przy wartości całego projektu szacowanej na ok 1,5 mln PLN).

– Pozytywna ocena naszego wniosku przez Agencję i przyznanie finansowania to potwierdzenie, że funkcjonalności iniJOB.com są innowacyjne i unikalne, a sam serwis ma duży potencjał rozwoju. Dzięki środkom z dotacji będziemy mogli dodawać kolejne elementy portalu. Wszystko po to, aby wspierać obiektywny dialog pomiędzy pracownikiem i pracodawcą oraz budować kulturę otwartości i zaufania w firmach ­– mówi Bartosz Michałek, pomysłodawca i twórca portalu.

Dotacja dla iniJOB

Dotacja to nie jedyne źródło finansowania rozwoju iniJOB.com. Od kilku tygodni trwa akcja crowdfundingowa projektu organizowana przy współpracy z Beesfund.com. Za pośrednictwem strony www.akcjainijob.com, każdy może kupić akcje firmy i stać się współwłaścicielem start-upu. W projekt uwierzyło i zainwestowało 45 akcjonariuszy, którzy zakupili akcje o wartości ponad 64 tys. zł. Środki od inwestorów będą przeznaczone przede wszystkim na uruchomienie wersji anglojęzycznej i przygotowanie serwisu do ekspansji zagranicznej.

Zespół iniJOB.com pracuje nad jego rozwojem od momentu uruchomienia portalu. W ostatnich dniach pojawiła się na nim nowa funkcja – „opinie o pracodawcy”. Pozwala ona ocenić pracodawcę w „gwiazdkowej” skali (od 1 do 5), ale też opisać plusy i minusy pracy w danej organizacji. Dodatkowym elementem jest miejsce na sugestie, które oceniający chce przekazać do zarządu firmy. Zgodnie z naczelną zasadą portalu, pracownik oceniający i komentujący miejsce pracy pozostaje anonimowy. Jedyna widoczna informacja, to status – czy dana osoba jest obecnym czy byłym pracownikiem danej firmy. Dzięki temu kandydaci ubiegający się o prace będą mogli dowiedzieć się więcej na temat pracodawcy.

Czym jest iniJOB?

  • narzędziem, które pozwala w sposób anonimowy zakomunikować pracodawcy, jakich zmian chcą pracownicy
  • miejscem gdzie pracownicy mogą organizować się wokół pozytywnej inicjatywy skierowanej do pracodawcy
  • miejscem umożliwiającym zgłaszania pracodawcy konstruktywnych uwag
  • serwisem budującym pozytywny wizerunek i solidną markę pracodawcy
  • narzędziem pomagającym zwiększać zadowolenie pracowników i zmniejszać rotację
  • serwisem w którym kandydaci do pracy znajdą przydatne informacje o swoim pracodawcy

Czym NIE jest iniJOB?

  • księgą skarg i zażaleń
  • miejscem gdzie pracownik po zwolnieniu się z firmy może podzielić się swoją frustracją
  • miejscem do „hejtowania” pracodawców
  • kolejnym portalem społecznościowym dla osób poszukujących pracy

Szczegółowe informacje o ofercie crowdfunding iniJOB dostępne są na http://www.akcjainiJOB.pl