Aż 39 firm z Europy Środkowej znalazło się w tegorocznym rankingu firm technologicznie innowacyjnych w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka). Najwyżej, bo na trzecim miejscu w zestawieniu Deloitte Technology Fast 500 EMEA uplasowała się polska spółka Codewise, która odnotowała wzrost na poziomie 13 052 proc., czyli istotnie więcej od średniego wzrostu w regionie EMEA (967 proc).  

Po raz trzeci w 16–letniej historii konkursu firma środkowoeuropejska znalazła się na podium – ostatnio w 2012 r. rumińska Vola.ro ze wzrostem 17 323 proc. zajęła trzecie miejsce. Fotel tegorocznego lidera trafił do szwedzkiej spółki Fingerprints Cards, specjalizującej się w technologiach biometrycznych. Na przestrzeni ostatnich czterech lat firma zanotowała wzrost przychodów na poziomie ponad 28 tys. proc.

 Ranking Deloitte grupuje najszybciej rozwijające się spółki technologiczne z regionu EMEA. Zestawienie jest przygotowane w oparciu o procentowy wzrost przychodów operacyjnych ze sprzedaży na przełomie ostatnich czterech lat (2012 r. vs. 2015 r.).

Średnia stopa wzrostu przychodów wszystkich spółek z zestawienia wyniosła 967 proc., dla porównania w edycji ubiegłorocznej było to 1 012 proc. (1 711 proc. w 2014 r.). Wynik wskazuje na rosnącą dojrzałość branży technologicznej w regionie EMEA – mówi Magdalena Burnat-Mikosz, Partner w Deloitte, Lider programu Technology Fast 50 w Europie Środkowej.

Czytaj także: Sztuczna inteligencja zarządzająca domowym budżetem?

Pierwsza dziesiątka rankingu

Źródło: deloitte.com

Źródło:
deloitte.com

W pierwszej „setce” Fast 500 znalazło się aż dziesięć firm z Europy Środkowej. Spośród nich na trzecim miejscu uplasował się zwycięzca Technology Fast 50 – firma Codewise z Polski, zajmująca się tworzeniem narzędzi dla e-marketingu, która w latach 2012-2015 osiągnęła wzrost przychodów na poziomie ponad 13 tys. proc.

– Tak wysoka pozycja spółki w rankingu Deloitte Technology Fast 500 to dla nas ogromny powód do dumy a także budujące potwierdzenie sukcesu, który wspólnie tworzymy. Przypomnę tylko, że w 2015 zajęliśmy pierwsze miejsce w kategorii „Wschodzące Gwiazdy” w rankingu Fast 50 CE a w tegorocznej edycji znaleźliśmy się na pierwszym miejscu w głównej kategorii rankingu oraz kategorii „Wielka Piątka”. Tak konsekwentnie prowadzona strategia umacnia nas na pozycji lidera firm technologicznie innowacyjnych a trzecie  miejsce w regionie EMEA pokazuje, że firma jest na dobrej drodze do zbudowania jej w skali globalnej. Jestem przekonany, że to początek czegoś naprawdę wielkiego – mówi Robert Gryn, CEO Codewise.

– Zarządzając firmą na pierwszym miejscu zawsze stawiam ludzi. Mówiąc wprost, traktuję ich tak, jak sam chciałbym być traktowany. Takie podejście spowodowało, że jesteśmy otwartą organizacją z dość swobodną kulturą, ale też taką, w której każdy czuje odpowiedzialność. To pozwoliło zespołowi liczącemu 100 osób osiągnąć w 2016 r. przychody sięgające ponad 50 mln dolarów. Ludzie, produkt, zysk – taka powinna być kolejność – dodaje.

Czytaj także: Western Union uruchamia swoją aplikację na polskim rynku

Jak wypadły pozostałe Polskie firmy?

W pierwszej setce, oprócz Codewise znalazły się jeszcze dwie firmy z Polski: CodiLime na pozycji 15. Działająca w obszarze globalnych innowacyjnych rozwiązań IT i Miquido na miejscu 73. tworząca aplikacje mobilne. Łącznie nasz kraj w Deloitte Technology Fast 500 EMEA ma 15 reprezentantów, a region Europy Środkowej może pochwalić się aż 39 przedstawicielami. Sześć spółek pochodzi z Czech, cztery ze Słowacji, po trzy z Chorwacji, Rumunii, Węgier oraz po jednej z Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Litwy, Serbii oraz Słowenii.

Źródło: deloitte.com

Źródło:
deloitte.com

Pozostałe wyniki

Podobnie jak w poprzednich latach najliczniej reprezentowanym państwem jest Francja, z której pochodzą 94 spółki. Drugie miejsce należy do Wielkiej Brytanii, a trzecie do Holandii.

– Sukces Codewise jest najlepszym dowodem na to, że marzenia o zbudowaniu spółki o zasięgu globalnym, mającej swe korzenie w Europie Środkowej mają jak najbardziej realne podstawy. Tegoroczne wyniki EMEA Technology Fast 500 są tego najlepszym dowodem. Wszystkie 39 firm z regionu, które znalazły się w zestawieniu spełniało kryteria konkursu, w tym próg osiągniętych w 2015 r. przychodów na poziomie, co najmniej 800 tys. euro – mówi Magdalena Burnat-Mikosz.

Czytaj także: Polski rynek FinTech wart prawie 1 miliard euro

Tegoroczna edycja Deloitte Technology Fast 500 EMEA tradycyjnie została zdominowana przez spółki z sektora oprogramowania, które stanowią ponad 50 proc. całego zestawienia. Firm reprezentujących kategorię media jest 14 proc. Trzecie miejsce zajmuje branża komunikacyjna, zajmujący nieco ponad 10 proc.

Zwycięzcy w poszczególnych sektorach:

aaaaaaranking3

Źródło: deloitte.com

Źródło:
deloitte.com

– Spółki ze Środkowej Europy są coraz bardziej widoczne wśród najszybciej rosnących firm technologicznych działających na rynkach globalnych. Na znaczeniu zyskują te działające w sektorze nanotechnologii, biotechnologii oraz energii. Przykładem może być HiProMine, która opracowała technologię przemysłowej hodowli i przetwarzania owadów. Wierzę, że już niedługo znajdzie się w gronie 500 najlepszych spółek technologicznych w Europie. – mówi Magdalen Burnat-Mikosz.

– Deloitte bardzo silnie wspiera ambitne spółki technologiczne, m.in. poprzez tworzone platformy współpracy i wymiany doświadczeń np. program Alumni Fast 50, warsztaty strategiczne dla zwycięzców. Jesteśmy dumni, że tak wiele spółek z Europy Środkowej korzystając z tego typu wsparcia zaczyna na poważnie myśleć o globalnej ekspansji – podsumowuje.

Czytaj także: Platforma handlu społecznościowego eToro wkracza na rynek polski

O rankingu…

Ranking „Deloitte Technology Fast 500 EMEA” porównuje najszybciej rozwijające się spółki technologicznie innowacyjne w regionie EMEA, a firmy uszeregowane są na podstawie tempa wzrostu osiąganych przychodów. Program jest globalny: Deloitte publikuje trzy rankingi – poza regionem EMEA również region APAC (Azja i Pacyfik) oraz ranking obejmujący firmy z Ameryki Pólnocnej. Firmy nominowane do rankingu pochodzą z regionalnych konkursów (główna kategoria). Polska była uwzględniona w rankingu „Technology Fast 50 Central Europe”, który został opublikowany w październiku br.

Firmy uwzględnione w rankingu muszą spełniać następujące kryteria:

  • opracowywać lub wytwarzać autorskie technologie i/lub ponosić istotne nakłady na prace badawczo-rozwojowe,
  • posiadać strukturę własności, która wyklucza udziały większościowe inwestorów strategicznych,
  • posiadać siedzibę w jednym z krajów uczestniczących w programie,
  • okres działalności min. 4 lata,
  • wysokość przychodów operacyjnych w każdym badanym roku min 50 000 EUR (kurs wymiany w oparciu o średnią roczną podaną przez banki centralne dla walut poszczególnych krajów),
  • sektor działalności: oprogramowanie, sprzęt komputerowy, komunikacja, media, czyste technologie oraz life sciences, w których zawiera się, m.in. biotechnologia, branża farmaceutyczna czy technologia medyczna.