W kwietniu na Fintek.pl mogliście przeczytać o wdrożeniu przez LINK4 trwałego nośnika opartego na technologii blockchain. W uruchomieniu takiego projektu pomogła Krajowa Izba Rozliczeniowa (dostawca rozwiązania) i polsko-brytyjski fintech Coinfirm. Przede wszystkim na ten temat porozmawialiśmy z Panią Jolantą Błaszczyk, ekspertką KIR.

Jak blockchain i trwały nośnik zmienią sektor ubezpieczeń?

– Temat trwałego nośnika pojawił się w 2017 roku, kiedy UOKiK skierował do banków zastrzeżenia co do formy przesyłania i prezentowania ich klientom dokumentów. Wskazywane było wówczas, że przesyłanie dokumentów poprzez bankowość elektroniczną nie jest właściwą formą dostarczania informacji do klientów. Główne zastrzeżenie polegało na tym, że jeżeli taki dokument jest dostępny tylko w serwisie transakcyjnym banku, to wtedy nie ma gwarancji jego niezmienialności w czasie – mówi Jolanta Błaszczyk z KIR.

– Zanim KIR stworzył trwały nośnik na blockchainie zaczęliśmy od spotkań przy Związku Banków Polskich i długich dyskusji z bankami na temat ich oczekiwań. Oczywiście pewne wytyczne i definicje łatwo jest znaleźć, ponieważ wiele podmiotów wydało swoje opinie na ten temat. Generalnie chodzi tutaj przede wszystkim o zapewnienie niezmienności danych i ich nieusuwalności. Stworzenie takiego rozwiązania pozwoliło znacznie ograniczyć koszty po stronie banków. Nie musiały one wysyłać już płyt CD lub listów do swoich klientów – dodaje ekspertka.

– LINK4 postanowił zabezpieczyć na trwałym nośniku ogólne warunki ubezpieczenia, tak aby dać pewność swoim klientom, że z biegiem czasu one nie ulegną zmianie. Weryfikacji będzie można dokonać w każdej chwili. Myślę, że kolejnym krokiem będzie przechowywanie, a w przyszłości archiwizowanie umów, które zawieramy z klientami. W tym kierunku rozwijamy nasz trwały nośnik – wyjaśnia Jolanta Błaszczyk z KIR.

Z Jolantą Błaszczyk rozmawiał Łukasz Piechowiak. Rozmowa jest dostępna także na Spotify i Soundcloud.

Pozostałe podcasty znajdziecie pod tym linkiem i w zakładce Fintek Extra.

Wersja audio:

Podcast na YouTube: