Z początkiem lipca Europa Ubezpieczenia rozpoczęła testy silnika do dynamicznej wyceny produktów ubezpieczeniowych. Pilotażowe wdrożenie, jedno z pierwszych tego typu realizowane w zakresie ubezpieczeń turystycznych w Polsce, wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji, opracowane przez Quantee. Firma doradcza Deloitte jest partnerem merytorycznym przedsięwzięcia – odpowiada za wsparcie implementacji procesów wyceny, a jej eksperci czuwają nad ich metodologiczną poprawnością.

Europa Ubezpieczenia stawia na insurtech Quantee

Dzięki wykorzystaniu algorytmów sztucznej inteligencji zespół Europa Ubezpieczenia będzie w stanie uwzględnić dużo większą ilość danych w wycenach oferowanych produktów, precyzyjniej szacować ryzyko, a w konsekwencji zapewnić swoim klientom bardziej konkurencyjne i lepiej dopasowane ceny. Silnik służący do wyliczania składki w czasie rzeczywistym sprawia, że aktualizacja obowiązujących taryf jest możliwa niemal natychmiast, co pozwala elastycznie reagować na zachodzące na rynku zmiany.

Pilotażowe wdrożenie realizowane jest przez Quantee przy współpracy Deloitte w ramach umowy o partnerstwie strategicznym, podpisanej na początku bieżącego roku. Zgodnie z jej zapisami eksperci Deloitte będą wspierać zespół Quantee oraz Europa w zdefiniowaniu optymalnych procesów wyceny z wykorzystaniem swoich najlepszych praktyk i międzynarodowych doświadczeń.

Co oferuje Quantee?

Platforma Quantee stworzona została z myślą o transformacji obszaru wyceny produktów ubezpieczeniowych w zakresie lepszego wykorzystania posiadanych przez ubezpieczycieli danych, bardziej precyzyjnego dopasowania produktów do charakterystyki klientów oraz bardziej dynamicznego podejścia do ustalania cen. Z platformy Quantee korzysta obecnie kilka firm ubezpieczeniowych z Polski i Europy, a kolejne wdrożenia rozpoczynają się wkrótce.

Ostatnio rozwiązanie Quantee zostało wdrożone m.in. w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego. W ramach projektu insurtech opracował produkt wspierający prace nadzorcze i weryfikację wyceny rezerw techniczno-ubezpieczeniowych.

Z kolei w połowie maja bieżącego roku insurtech Quantee pozyskał 3 mln PLN w rundzie seed. Inwestycję przeprowadził fundusz Nunatak Capital z dodatkowym udziałem FundingBox Deep Tech Fund. Pozyskana kwota miała pozwolić na dalszy rozwój oraz przyspieszyć ekspansje spółki na rynek brytyjski oraz hiszpański.