Martins Sulte – współzałożyciel i dyrektor zarządzający spółki Mintos (fintech p2p lending), o której już wielokrotnie pisaliśmy, stwierdził, że 1 miliard euro zainwestowany w pożyczki za pośrednictwem Mintosa to dopiero początek. Jak podkreśla, celem jest stworzenie zrównoważonej firmy o światowym zasięgu.

Z przesłanej do nas informacji prasowej wynika, że na Mintosie tygodniowo rejestruje się 1 tysiąc nowych inwestorów, a kwota miesięcznych inwestycji przekracza 100 mln euro. W sumie jest ich już 76 tysięcy z 70 krajów świata, którzy mają dostęp do firm pożyczkowych z 24 krajów.

Firma ma ok. 45% udział w rynku europejskim

Na rynku działa kilka tego rodzaju platform umożliwiających inwestycje w pożyczki, np. Robo.cash. Liczba polskich inwestorów rośnie najszybciej spośród obecnych na platformie krajów i obecnie wynosi 4100 osób.

Mintos chwali się, że od początku inwestorzy (globalnie) na Mintosie zarobili już 23 miliony euro. Średnia wartość inwestycji to 4,5 tysiąca euro. Przeciętnie w jedną pożyczkę inwestor inwestuje między 20 euro a 25 euro. Najbardziej aktywni są inwestorzy z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Hiszpanii i Finlandii. Platforma w Polsce działa od połowy 2017 roku.

Obecnie firma prowadzi trzy biura na świecie: w Rydze (Łotwa), w Warszawie (Polska) oraz w Mexico City (Meksyk). W 2018 roku Mintos planuje otworzyć nowe biura: w Brazylii, Rosji i Azji Południowo-Wschodniej. W 2017 roku przychody Spółki wzrosły ponad czterokrotnie do ponad 2,1 miliona EUR, a zysk netto wyniósł 196 tysięcy EUR.

/ŁP