Naprzeciw potrzebom globalnych graczy wychodzą firmy takie jak polski software house Sparkbit, w portfolio którego znajduje się między innymi Octo U – system do analizy stylu jazdy i zachowań kierowców stworzony na zlecenie jednego z największych międzynarodowych dostawców usług telematycznych.

Czytaj także: LINK4 też stawia na telematykę

Nowy system oceniania ryzyka

W odpowiedzi na dynamiczne zmiany na rynku ubezpieczeń software house’y oferują innowacyjne rozwiązania z zakresu oceny ryzyka, analizy danych czy wyceny szkód. Ubezpieczyciele coraz częściej stawiają na oferty typu UBI (ang. Usage-Based Insurance), w których wysokość składek zależna jest od stylu jazdy kierowcy, co przekłada się również na zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Za polisami UBI stoją skomplikowane systemy, w ramach których zbierane i analizowane są dane dotyczące zachowania użytkowników za kierownicą.

Jednym z takich systemów jest Octo U – oparta o Big Data platforma, która bazuje na informacjach takich jak: położenie i prędkość pojazdu mierzonych w czasie rzeczywistym, warunki atmosferyczne, natężenie ruchu czy ograniczenia prędkości. System pozwala na wykrycie potencjalnie niebezpiecznych zachowań kierowcy np. przekroczenie prędkości, ostre wejście w zakręt, gwałtowne przyspieszenie lub hamowanie.

Czytaj także: Startuje nowy serwis Idea Banku i Tax Care. Czy to koniec papierowych faktur?

Jak zmienia się rynek ubezpieczeń?

– Firmy inwestując w rozwój powinny postawić na Big Data i systemy telematyczne takie jak Octo U – dzięki temu zyskają przewagę konkurencyjną na rynku ubezpieczeń i zbudują biznes działający na szeroką skalę – mówi Michał Kręglewski, prezes Sparkbit

– Realizujemy  wiele zagranicznych zleceń, w tym właśnie projekt dla włoskiej korporacji telematycznej. Świadczy to o zaufaniu międzynarodowych firm do polskich podwykonawców, a jak wiadomo polscy programiści są uznawani za jednych z najzdolniejszych na świecie. Sparkbit znalazł się wśród 10 najlepszych Java firm wg. rankingu clutch.co. Nasze doświadczenie dowodzi, że możemy stworzyć dedykowaną platformę dostosowaną do potrzeb firmy, z której wielu użytkowników będzie mogło korzystać jednocześnie – dodaje.

Aktualne trendy na rynku ubezpieczeń sprzyjają nowoczesnym rozwiązaniom. Jak pokazują statystyki firmy analitycznej Berg Insight, łączna liczba polis opierających się na telematyce w Europie wzrośnie w 2021 r. do 30 mln. Z kolei Allied Market Research podaje, że wartość rynku UBI na świecie w 2022 r. może wynieść nawet 123 mld dolarów. Liczby te wyraźnie wskazują na ogromny potencjał telematyki w biznesie, która przyczynia się do jego rozwoju i już teraz staje się podstawą działalności wielu firm ubezpieczeniowych.

Czytaj także: Duża strata Orange, ale pozytywne wizje na przyszłość

Sparkbit/AS