Po raz pierwszy iOS 11 Tim Cook i spółka pokazali w czerwcu tego roku podczas konferencji WWDC 2017. Od wczoraj można go już oficjalnie pobierać na iPhone’y, tablety iPad i iPoda 6G.

Czytaj także: Oto jubileuszowy iPhone X

Co nowego w iOS 11?

Na pierwszy rzut oka wiele funkcji dostępnych w nowym OS-ie Apple powiela się z tymi znanymi już od dawna na Androidzie. Chodzi między innymi o takie rozwiązania jak tryb pisania jedną ręką, czy łatwy dostęp do zrzutów ekranu i ich natychmiastowej edycji.

Czytaj także: Android Oreo – nowy system operacyjny od Google

Radykalnie zmienił się też sklep z aplikacjami, czyli App Store. Wieloletnim użytkownikom iPhone’ów może być ciężko odnaleźć się w nowym sklepie. Pojawiła się sekcja „Dziś”, w której możemy przeglądać proponowane aplikacje na dany dzień. Prezentowane są one w formie dużych kafelków.

W iOS 11 pojawia się też wsparcie dla ARkit – czyli pakietu, który przystosowuje urządzenia z „nadgryzionym jabłkiem” do świata wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Pojawiły się też oczywiście nowe filtry do zdjęć i filmików. Na uwagę zasługuje też specjalny tryb do jazdy samochodem, w którym blokowane są powiadomienia i SMS-y – tak żeby nic nas nie rozpraszało podczas jazdy.

Ciekawą aktualizacją jest też nagrywanie ekranu – czyli taki zrzut ekranu w formie krótkiego filmiku. Znajdziemy go w Centrum Sterowania, które również zostało odświeżone – możemy teraz je częściowo edytować. Na razie zdania co do nowego iOS-a są podzielone. Część użytkowników skarży się na krótszy czas działania baterii po aktualizacji. Na rzetelną ocenę iOS 11 wypada jednak poczekać kilka dni.

Poniżej lista urządzeń, na które możemy zainstalować iOS 11:

  • iPhone: 5S, 6, 6 Plus, 6S, 6S Plus, SE, 7, 7 Plus
  • iPad 5. generacji (2017); mini 2, 3 i 4; wszystkie modele Air, a także Pro
  • iPod Touch 6G (2015)
  • oczywiście iOS 11 będzie fabrycznie w grany na nowe iPhone’y 8 i X.