iOS 11 już dostępny. Co nowego przygotowało Apple?

Wielkimi krokami zbliża się rozpoczęcie dystrybucji jubileuszowego iPhone’a X. Wczoraj natomiast Apple udostępniło nową wersję systemu operacyjnego, czyli iOS 11. Nowy soft można już pobierać także w Polsce.

Po raz pierwszy iOS 11 Tim Cook i spółka pokazali w czerwcu tego roku podczas konferencji WWDC 2017. Od wczoraj można go już oficjalnie pobierać na iPhone’y, tablety iPad i iPoda 6G.

Czytaj także: Oto jubileuszowy iPhone X

Co nowego w iOS 11?

Na pierwszy rzut oka wiele funkcji dostępnych w nowym OS-ie Apple powiela się z tymi znanymi już od dawna na Androidzie. Chodzi między innymi o takie rozwiązania jak tryb pisania jedną ręką, czy łatwy dostęp do zrzutów ekranu i ich natychmiastowej edycji.

Czytaj także: Android Oreo – nowy system operacyjny od Google

Radykalnie zmienił się też sklep z aplikacjami, czyli App Store. Wieloletnim użytkownikom iPhone’ów może być ciężko odnaleźć się w nowym sklepie. Pojawiła się sekcja „Dziś”, w której możemy przeglądać proponowane aplikacje na dany dzień. Prezentowane są one w formie dużych kafelków.

W iOS 11 pojawia się też wsparcie dla ARkit – czyli pakietu, który przystosowuje urządzenia z „nadgryzionym jabłkiem” do świata wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Pojawiły się też oczywiście nowe filtry do zdjęć i filmików. Na uwagę zasługuje też specjalny tryb do jazdy samochodem, w którym blokowane są powiadomienia i SMS-y – tak żeby nic nas nie rozpraszało podczas jazdy.

Ciekawą aktualizacją jest też nagrywanie ekranu – czyli taki zrzut ekranu w formie krótkiego filmiku. Znajdziemy go w Centrum Sterowania, które również zostało odświeżone – możemy teraz je częściowo edytować. Na razie zdania co do nowego iOS-a są podzielone. Część użytkowników skarży się na krótszy czas działania baterii po aktualizacji. Na rzetelną ocenę iOS 11 wypada jednak poczekać kilka dni.

Poniżej lista urządzeń, na które możemy zainstalować iOS 11:

  • iPhone: 5S, 6, 6 Plus, 6S, 6S Plus, SE, 7, 7 Plus
  • iPad 5. generacji (2017); mini 2, 3 i 4; wszystkie modele Air, a także Pro
  • iPod Touch 6G (2015)
  • oczywiście iOS 11 będzie fabrycznie w grany na nowe iPhone’y 8 i X.

/Rafał Tomaszewski