Przetwarzanie danych w czasie rzeczywistym stanowi o przewadze konkurencyjnej organizacji. Jednak wg ekspertów IDC, firmy wykorzystują zaledwie 15-20 % całego wolumenu Big Data, bo większość danych ukryta jest w nieustrukturyzowanych dokumentach. Funkcjonalność dostępnych na rynku systemów OCR (Optical Character Recognition) ograniczona jest do odczytywania ujednoliconych szablonów i często dedykowana wybranej branży, najczęściej księgowości. Dokumenty, które na przestrzeni lat gromadzą np. banki czy firmy ubezpieczeniowe są jednak bardzo zróżnicowane i znalezienie wspólnego szablonu jest niemożliwe.

Czytaj także: Play debiutuje na GPW

Szybko i z zyskiem

Dlaczego korzystać z IQ OCR.

IQ OCR z łatwością odczyta dane z każdego rodzaju dokumentu, np. skanu aktu notarialnego, dowodu osobistego, umowy kredytowej, korespondencji urzędowej, czy odręcznej notatki. Samouczące się algorytmy zastosowane w narzędziu pozwalają odczytywać niestandardowe informacje np.: sygnatury komornicze czy numery ksiąg wieczystych, a nawet dane z okrągłej pieczątki czy tekstu pisanego ręcznie.
To pierwsze na świecie tego typu narzędzie wykorzystujące metody Sztucznej Inteligencji. Dzięki Deep Learning IQ OCR rozpoznaje nie tylko semantykę, ale również kontekst. Pozyskuje dane oraz odpowiednio je klasyfikuje.
– Firmy, które wykorzystują Sztuczną Inteligencję w procesach pozyskiwania danych z dokumentów już zwiększają przychody. Szybkie wydobycie konkretnych danych z dokumentów, które firmy gromadzą na przestrzeni lat, to przy wykorzystaniu tradycyjnych metod proces długotrwały, kosztowny i karkołomny dla pracowników. – tłumaczy Michał Grams, prezes TogetherData – firmy, która wprowadza IQ OCR na rynek.
IQ OCR w liczbach.
IQ OCR ma zastosowanie tam, gdzie tradycyjne rozwiązania OCR kończą swoją pracę.

– Wychodzimy poza zwykłe skanowanie i konwertowanie obrazu na tekst. Analizujemy informacje zapisane w dokumentacji oraz szybko dostarczamy wartość dodaną w postaci odpowiednio skategoryzowanych i zindeksowanych danych. Tym samym umożliwiając np. wyszukiwanie informacji tam, gdzie do tej pory było to niemożliwe. -dodaje Grams.

IQ OCR jest w stanie przeanalizować kilkadziesiąt milionów dokumentów w ciągu miesiąca i szybko przynieść firmie wymierne korzyści finansowe.

Plany wdrożenia IQ OCR ma już kilka polskich banków, które chcą przyspieszyć podejmowanie decyzji kredytowych. Narzędziem zainteresowana jest też firma z Australii – odpowiednik polskiego NFZ, która finansuje usługi medyczne.