Partner serwisu Visa dla biznesu

iwoca pozyskała 150 mln funtów na dalszą działalność

Łukasz Piechowiak
Łukasz Piechowiak
#LendTech
Opublikowano: 18 lutego 2019, 18:37 Aktualizacja: 20 lutego 2020, 12:23

Brytyjski fintech specjalizujący się w udzielaniu pożyczek online dla małych i średnich przedsiębiorstw pozyskał 150 mln funtów finansowania. Jak do tej pory iwoca udzieliła pożyczek dla 25 tysięcy firm w całej Europie. Celem jest udzielenie pożyczek dla 100 tys. firm w ciągu kolejnych 5 lat.

iwoca pozyskała 150 mln funtów na dalszą działalność

iwoca to lendtech specjalizujący się w udzielaniu pożyczek dla małych i średnich przedsiębiorstw, a także specjalizujący się w dostarczaniu technologii do badania zdolności kredytowej i udzielania kredytów dla małych i średnich firm. Iwoca zajmuje się finansowaniem małych firm – dostarcza finansowanie do przedsiębiorstw, które nie są zadowolone z banków. Obsługują klientów, którzy chcą załatwić wszystko online bez konieczności otwierania dodatkowego rachunku lub niepotrzebnych ubezpieczeń. iwoca działa również w oparciu o partnerstwa z portalami e-commerce, z firmami płatnościowymi i księgowymi.

Fintech założony 7 lat temu uzyskał rentowność w 2018 roku. Od 2015 roku firma podwoiła swoje przychody. Firma operuje na rynku polskim, brytyjskim i niemieckim. Łącznie iwoca od inwestorów pozyskała już 352 mln dolarów.

– Podczas gdy finansowanie firm przez sektor bankowy wciąż maleje, iwoca wciąż dynamicznie się rozwija. Jesteśmy na dobrej drodze by udzielić finansowania 100 tys. małych firmom w ciągu kolejnych 5 lat. Nasza misją jest wspomóc milion przedsiębiorstw w uzyskaniu finansowania na rozwój – powiedział Chritoph Rieche, co-founder i CEO iwoca.

Lendtechy dla firm czekają na swój czas

Lendtechy specjalizujące się w finansowaniu przedsiębiorstw od wielu lat czekają na swój czas. W Polsce rynek ten jest nieduży, ale ma olbrzymi potencjał, co pokazuje wzrost zainteresowania faktoringiem online lub leasingiem online. Trudności w uzyskaniu finansowania w sektorze bankowym przez małych przedsiębiorców wciąż są znaczne, ale w dużej mierze wynikają one także z ograniczeń kulturowych. Dużym problemem jest także pozyskanie kapitału na pożyczanie – jak to się mówi w digital lendingu – to biznes wymagający doskonałej kalibracji.

Wielu przedsiębiorców finansuje swoją bieżącą działalność kredytem konsumenckim, który daje im wówczas więcej przywilejów np. możliwość odstąpienia od kredytu w ciągu 14 dni bez opłat. Fintech iwoca zamknął swoje biuro w Warszawie na początku 2018 roku, ale jak się wówczas dowiedzieliśmy, miało to charakter czysto operacyjny.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

iwoca-pozyskala-150-mln-funtow-na-dalsza-dzialalnosc