Izraelski ekosystem startupów jest jednym z najbardziej rozwiniętych na świecie. Z danych agencji Startup Nation Central wynika, iż obecnie działa w Izraelu ponad 5 tys. młodych, rozwijających się firm technologicznych. Jeden startup przypada średnio na 1,5 tys. mieszkańców – to prawie dwa i pół razy więcej niż w Stanach Zjednoczonych.

Czytaj także: Oto jubileuszowy iPhone X

FinTech kwitnie w Izraelu

The_Heart_1

Wyjątkowo dynamiczny jest segment FinTech – jak informuje agencja Bank Innovation Israel działa tam ponad 400 firm technologicznych, specjalizujących się w usługach finansowych. Nadzwyczaj prężnie rozwijającym się segmentem jest także cyberbezpieczeństwo. Według Izraelskiego Instytutu Eksportu obecnie w Izraelu znajduje się ponad 350 firm zajmujących się tworzeniem oprogramowania i aplikacji w tym zakresie.

– Misją handlowo-gospodarcza w Polsce dąży do stworzenia możliwości biznesowych dla przemysłu izraelskiego, na prężnie rozwijającym się polskim rynku. Uznaliśmy, sektory Cybersecurity i Fintech za obiecujące, dlatego zdecydowaliśmy się zorganizować delegację 13 izraelskich firm zajmujących się rozwojem technologii dla instytucji finansowych. Jest to wynik współpracy The Heart z Izraelskim Instytutem Eksportu, Bankiem BGŻ BNP Paribas, mBankiem, KIR oraz PZU. To świetna okazja do omówienia przyszłej współpracy zarówno dla startupów z Izraela oraz dla korporacji z Polski. Bardzo się cieszymy, że cały dzień poświęcony będzie technologiom i i innowacjom z Izraela – powiedziała Shir Slutzky, Radca Gospodarczy Ambasady Izraela w Polsce.

 13 września w The Heart Warsaw, na 38 piętrze Warsaw Spire odbędzie się Israeli Fintech Day – wydarzenie, które ma na celu łączenie gotowych do skalowania spółek technologicznych z największymi korporacjami działającymi na polskim rynku.

Czytaj także: Kolejny cios w ICO? Wielka Brytania ostrzega

Izrael narodem startupów?

– Izrael często nazywany jest narodem startupów. Liczba młodych firm technologicznych wywodzących się z tego kraju, które odniosły sukces naprawdę robi wrażenie. Świetnym przykładem jest Waze, które zostało kupione przez Google za 966 milionów dolarów czy Mobileye, niedawno przejęte przez Intela – mówi Tomasz Rudolf CEO The Heart.

– Poszukując najlepszych technologii dla naszych korporacyjnych klientów, od początku powstania The Heart przyglądamy się z uwagą spółkom z Izraela, a najciekawsze z nich zapraszamy do Warszawy. – dodaje.

Izraelskie startupy i firmy takie jak: Configo LTD, Loom Systems, Thetaray, Glassbox, Commugen, VerumView, Cyberbit LTD, Kymera, Radware, Skybox Security, Minerva, MER Group oraz Votiro będą miały szansę zaprezentować swoje rozwiązania managerom największych instytucji finansowych w Polsce. Dodatkowo, firmy BGŻ BNP Paribas oraz mBank zaprosiły te spółki do prezentacji swoich rozwiązań podczas indywidualnych spotkań.

– Izrael wciąż jest jednym z najbardziej inspirujących ekosystemów, jeśli chodzi o komercyjne zastosowanie nowych technologii i współpracę na linii korporacje – startupy. Wizyta firm technologicznych z Izraela to dla nas doskonała okazja do skonfrontowania naszych potrzeb z najlepszymi rozwiązaniami ze świata – mówi Piotr Widacki, dyrektor zarządzający w Banku BGŻ BNP Paribas.

– Doceniamy wartość współpracy i networkingu międzynarodowego. Będąc częścią międzynarodowej grupy, chcemy wykorzystać jej potencjał do promowania najnowszych rozwiązań technologicznych z polskiego rynku. – dodaje.

Czytaj także: Venmo udostępni kartę płatniczą

The Heart zaprasza satrupy z Izraela

The_Heart_2

– Jesteśmy pod wrażeniem liczby i kreatywności fintechowych start up’ow rozwijających się na rynku izraelskim. Dzięki takim spotkaniom możemy bezpośrednio skonfrontować nowe rozwiązania z naszymi pomysłami na innowacyjną bankowość i być może w dalszej perspektywie nawiązać relacje korzystne dla obu stron. – komentuje Wiceprezes Zarządu ds. Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej mBanku SA., Przemysław Gdański.

The Heart dotychczas łączyło Izraelskie spółki technologiczne z Polskimi partnerami (m. in. w obszarach takich jak: bankowość, ubezpieczenia, telekomunikacja, handel detaliczny i inne) poprzez organizację wydarzeń Corporate Demo Day.

– Wprowadzenie jakie otrzymaliśmy, było bezcenne. Demo Day był dobrze zorganizowany, a połączenie krótkich prezentacji z indywidualnymi spotkaniami z kluczowymi managerami sprawiło, że ten dzień był bardzo wydajny i efektywny. Niezwykle było obserwować w jaki sposób The Heart koncentruje się na łączeniu obu stron, by zwiększyć wartość biznesową zarówno dla startupu jak i korporacji – powiedział Guy Ziv z PayKey, uczestnik poprzedniej edycji Demo Day.

Czytaj także: PayKey – dzięki nim zapłacisz nawet przez Messengera!

Współpraca pomiędzy Ambasadą oraz The Heart to jedna z wielu inicjatyw, która dąży do wzmocnienia partnerstwa pomiędzy Izraelem a Polską oraz wynikających wzajemnych korzyści rozwoju rynku. Według danych IVC Reseach Center w Izraelu co roku powstaje od 400 do nawet 1000 nowych startupów, które od samego początku obierają sobie za cel globalną ekspansję. Wiele z nich widzi w Polsce nie tylko atrakcyjny rynek dla swoich rozwiązań ale i drzwi do europejskich korporacji.

– Polski rynek, nie jest ciemnym zaułkiem, jest jednym z najszybciej rozwijających się rynków Europy, zachęcającym firmy technologiczne z całego świata. Polska posiada wysoce wyszkoloną w dziedzinie IT siłę roboczą oraz dogania Europę zachodnią w zaskakującym tempie – mówi Nir Manor, były Wiceprezes ds. Globalnego Rozwoju Nielsen Retai, który obecnie mieszka w Warszawie i aktywnie wspomaga izraelskie firmy w rozwoju na europejskich rynkach.