Jastrzębski zastąpił na tym stanowisku Marka Chrzanowskiego, który podał się do dymisji 13 listopada. Był to skutek publikacji Gazety Wyborczej, która ujawniła treść rozmowy pomiędzy przewodniczącym KNF, a Leszkiem Czarneckim – miliarderem i właścicielem Getin Banku i Idea Banku. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Premier Morawiecki powołał Jacka Jastrzębskiego na funkcję Przewodniczącego KNF

Od 15 listopada pełniącym obowiązki przewodniczącego KNF został Marcin Pachucki, który do tamtej pory był jednym z dwóch zastępców Marka Chrzanowskiego. Dzisiaj premier Mateusz Morawiecki powołał na szefa Urzędu profesora Jacka Jastrzębskiego.

Jacek Jastrzębski łączy pracę w sektorze bankowym z działalnością akademicko-naukową. Od przeszło dziesięciu lat pełni funkcję zastępcy dyrektora Departamentu Prawnego PKO Banku Polskiego, a od ponad pięciu lat jest zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Katedrze Prawa Cywilnego Wydziału Prawa i Administracji UW.

Nowy przewodniczący KNF posiada wykształcenie prawnicze jako absolwent i profesor Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz ekonomiczne jako absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Ukończył także prestiżowy prawniczy program Professional LL.M. na University of California, Berkeley w Stanach Zjednoczonych.

Na stronie KNF czytamy, że Jastrzębski posługuje się biegle trzema językami – angielskim ,niemieckim i francuskim. W działalności naukowej zajmuje się prawem cywilnym, prawem handlowym i prawem rynku finansowego oraz jest autorem lub współautorem ponad 80 publikacji naukowych.

Przy okazji warto przypomnieć, że kilka dni temu KNF zakończył pierwszą rundę naboru na operatorów piaskownicy regulacyjnej. Mamy nadzieję, że inicjatywa będzie przebiegała bez żadnych komplikacji. Więcej o samym projekcie można przeczytać tutaj.