W Polsce Alibaba Group znana jest przede wszystkim pod marką AliExpress, czyli chińskiej platformy zakupowej. Jest to jednak tylko część składowa grupy, która jest warta ponad 420 mld dolarów. Natomiast majątek samego Jacka Ma szacowany jest na około 40 mld dolarów, co czyni go najbogatszym obywatelem Państwa Środka.

Jack Ma rezygnuje z funkcji prezesa Alibaba Group

Kilka miesięcy temu pisaliśmy o pokaźnej inwestycji w inną część grupy – Ant Financial. „Chińska mrówka” pozyskała około 14 miliardów dolarów dofinansowania, co było największą inwestycją w historii branży fintech. Samo Ant Financial jest wyceniane na około 150 mld USD.

Skąd taka decyzja Jacka Ma? Miliarder stwierdził, że potrzebuje odmiany i chce się poświęcić edukacji, ponieważ w przeszłości był nauczycielem języka angielskiego. Ma ogłosił swoją decyzję w swoje 54-te urodziny i chiński dzień nauczyciela. Po jego rezygnacji na czele grupy ma stanąć dotychczasowy dyrektor generalny Daniel Zhang.

54 lata to dość wczesny wiek na emeryturę, ale wielki biznes zna już takie przypadki – na przykład casus Billa Gatesa, który także po kilkudziesięciu latach postanowił usunąć się w cień i zrezygnować z funkcji prezesa Microsoftu. Jack Ma zostawia jednak Alibaba Group w niełatwej sytuacji – rząd Xi Jinpinga zwiększa swoją kontrolę nad przedsiębiorstwami w Państwie Środka, co skutkuje utrudnieniem działalności spółek technologicznych. Przykładowo największy rywal Alibaba Group, czyli Tencent w ostatnim półroczu zanotował spadek zysków netto po raz pierwszy od 2005 roku. Utrudnieniem dla chińskich firm jest także konflikt gospodarczy ze Stanami Zjednoczonymi, który utrudnia Alibabie ekspansję na rynek USA.

Alibaba Group powstała w 1999 roku, początkowo działając jako platforma e-commerce. Już w pierwszych latach działalności Jack Ma i wspólnicy pozyskali około 25 mld USD dofinansowania, a dzięki temu powstały takie firmy jak AliPay, czy Taobao Marketplace.