Posiadacze nowego dowodu osobistego mogą zalogować się do systemu za pomocą e-dowodu, ale do tego potrzebne jest posiadanie specjalnego czytnika. Cena takiego sprzętu zaczyna się od 250 zł. Profil Zaufany jest tańszy i póki co – powszechniejszy. Korzysta z niego 3,6 mln Polaków.

Kto jeszcze nie potwierdził swojego Profilu Zaufanego powinien to zrobić jak najszybciej. To kwestia spaceru do urzędu. Profil Zaufany można też aktywować za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

Jak dopisać się do spisu wyborców?

Cały proces powinien zająć maksymalnie do 10 minut. Wchodzimy na tę stronę na portalu obywatel.gov.pl. Ewentualnie należy się bezpośrednio zalogować do epuap. Następnie wchodzimy na kafelek „Sprawy obywatelskie” i klikamy opcję „wybory”. Pierwszą pozycję na rozwiniętej liście będzie opcja „Dopisz się do spisu wyborców”.

Dopisz się do spisu wyborców Sprawy obywatelskie Dopisz się do spisu wyborców „Sprawy obywatelskie”

Po jej wybraniu nie ma już zbyt wielu opcji – klikamy „Załatw sprawę”, wybieramy właściwą gminę, gdzie chcemy głosować i system bez większego problemu poprowadzi nas już dalej aż do momentu, gdy trzeba potwierdzić złożenie wniosku, tzn. podać na stronie kod, który zostanie przesłany sms-em z adresu PZePUAP. Przepisujemy kod w odpowiednią rubrykę (tak jakbyśmy potwierdzali przelew w bankowości elektronicznej) i gotowe. Wówczas na adres e-mail otrzymacie potwierdzenie złożenia wniosku, a prawdopodobnie już następnego dnia także informacje o dopisaniu do spisu wyborców. Voila!

Jeśli nie widzisz kafla/sekcji „Sprawy obywatelskie” to w na samym dole listy jest jeszcze jedna sekcja „Wybory”. Po kliknięciu w „usługi wyborcze” rozwinie się lista – opcja „Dopisz się do spisu wyborców” będzie na pierwszym miejscu.

Dopisz się do spisu wyborców Wybory Dopisz się do spisu wyborców „Wybory”

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę 26 maja

W tych wyborach wybieramy osoby, które będą odpowiedzialne za tworzenie unijnego prawa, czyli m.in. dyrektyw, które w następnej kolejności są wdrażane do prawa polskiego. Taką właśnie dyrektywą jest np. PSD2, które otwiera nowe możliwości dla rozwoju finansowych technologii, czyli np. tworzenia rozwiązań, które pozwolą na dostęp do wielu rachunków bankowych z poziomu jednej aplikacji.