BLIK to doskonała usługa płatności. Podbija serca Polaków i szturmem zdobywa rynek. Dzięki BLIKOWI w prosty sposób wypłacisz pieniądze z bankomatu bez użycia karty, zapłacisz za zakupy w sklepie stacjonarnym i w Internecie, a nawet ekspresowo prześlesz pieniądze na konto znajomego. Wszystko świetnie, ale jak to odmieniać przez przypadki – nie zapytał nikt nigdy.

Z kim, z czym? Z BLIKIEM…

BLIK to oczywiście nazwa własna i jak większość nazw własnych – co do zasady podlega odmianie. Poniżej poprawna forma odmiany BLIKA przez przypadki w j. polskim.

 
.
Mianownik Kto? Co? Jest BLIK
Dopełniacz Kogo? Czego? Nie ma BLIKA
Celownik Komu? Czemu? Się przyglądam BLIKOWI
Biernik Kogo? Co? Widzę BLIKA
Narzędnik Z kim? Z czym? Idę z BLIKIEM
Miejscownik O kim? O czym? Mówię? o BLIKU
Wołacz o BLIKU
.

Z powodu jednostkowego charakteru marki nie przewiduje się w ogóle stosowania liczby mnogiej. Ponadto ze względu na policzalny, spersonalizowany charakter marki, którą określa, nazwa BLIK podlega innym regułom odmiany przez przypadki niż słowo „blik”, od którego pochodzi. To właśnie dlatego nie mamy „BLIKU” tylko „BLIKA”.

W przypadku form rozbudowanych, zawierających podlegający odmianie deskryptor, nazwa zachowuje formę mianownikową (jak np. w „do korzystania z platformy BLIK”, „w schemacie płatniczym BLIK”).

Der BLIK

W języku angielskim piszemy po prostu BLIK. W j. niemieckim będzie to der BLIK.

Redakcja Fintek.pl zwykle rozwiązuje poważne problemy o charakterze globalnym, ale czasami musimy się pochylić też nad błahostkami. Przy okazji warto napisać, że rok dwutysięczny był tylko jeden. Dlatego nigdy nie napiszemy i nie powiemy, że BLIKA uruchomiono w „dwutysięcznym piętnastym” tylko w dwa tysiące piętnastym.

Artykuł powstał we współpracy z Clear Communication Group.

Miłego dnia.