Zgodnie z raportem stowarzyszenia Mobilne Miasto i portalu SmartRide.pl w 9 polskich miastach można już wypożyczać w sumie ponad 7,2 tys. elektrycznych hulajnóg. Niestety zgodnie z obecnymi przepisami jednoślady są traktowane tak samo jak piesi, co rodzi sporo problemów. Ministerstwo Infrstruktury pracuje już nad zmianami w prawie, dzięki którym hulajnogi elektryczne mają być traktowane niemal tak samo jak rowery.

CityBee podsumowuje światowe rozwiązania dotyczące e-hulajnóg

CityBee, jeden z dostawców e-hulajnóg na minuty, postanowił podsumować przepisy obowiązujące na kilku najważniejszych rynkach. Dzięki temu dowiadujemy się, że w USA hulajnogi elektryczne są dozwolone na drogach, które nie posiadają ścieżek rowerowych, o ile hulajnogi nie przekraczają prędkości 25 mil na godzinę (40 km/h). Z kolei w Belgii od 1 czerwca 2019 maksymalna prędkość hulajnóg elektrycznych to 25 km/h. Pojazdy poruszające się szybciej niż 6 km/h traktowane są jak rowery, obowiązuje je więc jazda po ścieżkach rowerowych lub ulicach, gdy ścieżki brak. Gdy prowadzący chce jechać po chodniku, nie może przekraczać 6 km/h.

W Niemczech hulajnogi elektryczne mają mieć limit prędkości 20 km/h, a minimalny wiek osoby prowadzącej hulajnogę to 14 lat. Po chodniku będzie można jeździć z prędkością nieprzekraczającą 12 km/h. Są nawet propozycje, by na chodnikach nie można było rozwijać prędkości wyższych niż 6 km/h. Wprowadzony został też obowiązek ubezpieczania hulajnóg, jak każdego innego pojazdu dopuszczonego do ruchu drogowego – czytamy w materiale CityBee.

Niektóre kraje – tak jak Wielka Brytania – rozważają umożliwienie osobistym e-pojazdom poruszania się po drogach publicznych, mając nadzieję, że stanie się to zachętą do rezygnacji z samochodów. Nad podobnym rozwiązaniem pracują włodarze niektórych metropolii, np. Nowego Jorku – wyjaśnia CityBee.

Hulajnogi elektryczne – przepisy w Polsce

Wydaje się, że ograniczenie prędkości w przypadku jazdy hulajnogą po chodniku jest po prostu niezbędne. Obecnie użytkownicy elektrycznych jednośladów poruszają się zbyt szybko, korzystając bez skrępowania z chodników, lawirując między pieszymi. Według nowych regulacji przedstawionych w czerwcu przez Ministerstwo Infrastruktury osoby poruszające się na hulajnogach będą traktowane na równi z rowerami. Oznacza to, że będą musiały korzystać z infrastruktury rowerowej takiej jak drogi, przejazdy i pasy dla rowerów.

Przemieszczanie się po jezdni będzie dozwolony tylko w miejscach, w których obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h. Z kolei jazda po chodniku będzie możliwa wyłącznie tam, gdzie nie ma ścieżki rowerowej, a dozwolona prędkość poruszania się po jezdni przekracza wspomniane 30 km/h. To nie wszystko. Resort chce wprowadzić także ograniczenia wiekowe – z e-hulajnóg będą mogły korzystać tylko osoby, które ukończyły 10 lat, a niepełnoletni użytkownicy będą musieli legitymować się kartą rowerową.

Czy proponowane zmiany w prawie rozwiążą problem z elektrycznymi hulajnogami? Ciężko to jednoznacznie ocenić. Niestety zapowiadane przepisy wciąż nie są wystarczająco szczegółowe. W wielu polskich miastach infrastruktura rowerowa pozostawia wiele do życzenia, a to oznacza, że hulajnogi nie znikną z chodników – w przypadku braku ścieżki rowerowej taki jednoślad będzie mógł wjechać na chodnik. Na razie Ministerstwo Infrastruktury nie określiło maksymalnej dozwolonej prędkości dla e-hulajnóg na chodnikach – a wydaje się, że właśnie to powinno zostać doprecyzowane.