Partner serwisu Visa dla biznesu

Jak przewidzieć przyszłość? Modele predykcyjne w sektorze fintech [VIDEO]

Fintek
Fintek
#Fintech#LendTech
Opublikowano: 21 listopada 2019, 10:00 Aktualizacja: 22 listopada 2019, 14:21

– Modele predykcyjne pomagają podjąć decyzję, ale nie robią tego samodzielnie. Pomagają odpowiedzieć na kluczowe pytanie – czy klient spłaci pierwszą ratę? Dla lendtechów udzielających pożyczek ratalnych jest to jedna z najważniejszych informacji – mówił podczas Fintech Brunch #3 Piotr Kostarski, członek zarządu Provema.

Piotr Kostarski, Provema

Provema to polski fintech z siedzibą w Katowicach, który działa na rynku od 2015 roku. Firma ma około 300 tys. klientów i łącznie pozyskała od inwestorów ponad 20 mln złotych. Celem Provemy jest pozyskiwanie ok. 30 tys. nowych klientów miesięcznie.

Provema na Fintech Brunch #3

W trakcie Fintech Brunch #3 Piotr Kostarski z Provema mówił o modelach predykcyjnych w branży pożyczkowej. Dobrze zaimplementowane rozwiązania z zakresu machine learning mogą przynieść realne oszczędności w sektorze digital lending, a model zastosowany przez Provemę ograniczył tak zwany default o kilkanaście procent, co przynosi kilkaset tysięcy złotych oszczędności miesięcznie.

Fintechy nie spoczywają jednak na laurach, a modele predykcyjne wciąż są rozwijane. Co ważne na końcu procesu wciąż znajduje się człowiek i to on ostatecznie podejmuje decyzje o udzieleniu kredytu. Nie mniej to sprawne narzędzia analityczne są jednym z najważniejszych elementów działania lendtechów.

W Provema proces ubiegania się o pożyczkę jest w pełni zautomatyzowany, a czas od momentu złożenia wniosku do wypłaty pieniędzy ma być nie dłuższy niż 5 minut. To ekstremalnie szybko nawet jak na firmy pożyczkowe, a wszystko dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji.

Wywiad z Piotrem Kostarskim można znaleźć pod tym linkiem. Z kolei pełna relacja z Fintech Brunch #3 dostępna jest tutaj.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

jak-przewidziec-przyszlosc-modele-predykcyjne-w-sektorze-fintech-video