Takich „papierków” jest u nas w obiegu 1,2 mld. Na ostatnim miejscu w rankingu plasuje się Bolesław Chrobry i banknot 20 zł, których liczba wynosi 119 mln. Ciekawi Was pewnie jak radzi sobie banknot 500 zł…

Czytaj także: Szef Samsunga skazany na 5 lat więzienia

Na razie mało „pięćsetek” w obiegu

Zgodnie z danymi NBP z Q2 2017 banknotów z wizerunkiem Jana III Sobieskiego jest zaledwie 3,4 mln. Warto jednak odnotować znaczący wzrost w porównaniu do Q1 bieżącego roku, kiedy to „papierków” z podobizną bohatera Bitwy pod Wiedniem było 1,4 mln.

W sumie w drugim kwartale 2017 roku na polskim rynku w obiegu znajdowało się 1,9 mld banknotów o łącznej wartości 185,1 mld złotych. Polski bank centralny przedstawił też dane odnośnie zużycia krajowych banknotów – polski banknot zużywa się średnio po 341 dniach. Wtedy ponownie trafia do NBP.

Czytaj także: Banknot 500 zł – czyli banknot widmo

Mała liczba banknotów 500 zł nie powinna dziwić, ponieważ od samego początku Narodowy Bank Polski mówił, że banknot ten ma służyć przede wszystkim do przechowywania strategicznego zapasu gotówki, a w obiegu ma pojawiać się stosunkowo rzadko. Początkowo NBP wypuściło na rynek 50 mln sztuk banknotu z Janem III Sobieskim.