Partner serwisu Visa dla biznesu

Jeff Bezos nie straci kontroli nad Amazonem

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Amazon
Opublikowano: 5 kwietnia 2019, 11:48 Aktualizacja: 9 maja 2019, 15:25

Rozwód Jeffa Bezosa stał się faktem. Założyciel Amazona nie straci jednak kontroli nad firmą, ponieważ zachowa 75% dotychczas posiadanych akcji – czyli 12% udziałów. Natomiast jego prawo głosu na walnych zgromadzeniach akcjonariuszy będzie miało taką samą moc, jak przed rozwodem. To efekt ugody pomiędzy byłymi małżonkami.

Amazon vs Apple. Jeff Bezos odkrywa karty

Przed rozwodem małżeństwo Bezosów posiadało 16% udziałów w Amazonie, które w sumie były warte ponad 140 mld dolarów. Ze względu na to, że Jeff i MacKenzie pobrali się jeszcze przed założeniem firmy, akcje były postrzegane jako ich wspólna własność. Pojawiły się więc obawy, że rozstanie z żoną może kosztować miliardera utratę kontroli nad Amazonem.

Rozwód Jeffa Bezosa – Amazon wciąż w jego rękach

Tak się jednak nie stanie. Małżonkowie zawarli ugodę, na mocy której MacKenzie Bezos otrzyma 25% posiadanych przez małżeństwo akcji Amazona – czyli około 4% o wartości ponad 35 mld dolarów. Z kolei Jeff Bezos zachowa w swoich rękach 12% udziałów. Co więcej MacKenzie przekazała byłemu mężowi swoje prawo głosu na walnych zgromadzeniach akcjonariuszy. W rękach Jeffa Bezosa wciąż będzie całe 16% akcji Amazona, a jego była żona otrzymała „tylko” prawo do corocznej wypłaty dywidendy.

Potwierdza to komunikat Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) oraz tweet samej MacKenzie Bezos. Była żona Jeffa Bezosa zrzekła się także prawa do jego udziałów w Washington Post i firmie zajmującej się technologiami kosmicznymi Blue Origin. Niemniej MacKenzie Bezos stała się jedną z najbogatszych kobiet na świecie, z majątkiem przekraczającym 35 mld dolarów.

Do pierwszego miejsca trochę jej jednak brakuje. Za najbogatszą kobietę świata uznaje się dziedziczkę fortuny L’Oréal Françoise –  Bettencourt Meyers z majątkiem w okolicach 50 mld USD. Jeff i MacKenzie Bezos pobrali się w 1993 roku, czyli rok przed powstaniem Amazona. Para ma czwórkę dzieci – 3 synów i córkę.

/Rafał Tomaszewski


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

jeff-bezos-nie-straci-kontroli-nad-amazonem