Przed rozwodem małżeństwo Bezosów posiadało 16% udziałów w Amazonie, które w sumie były warte ponad 140 mld dolarów. Ze względu na to, że Jeff i MacKenzie pobrali się jeszcze przed założeniem firmy, akcje były postrzegane jako ich wspólna własność. Pojawiły się więc obawy, że rozstanie z żoną może kosztować miliardera utratę kontroli nad Amazonem.

Rozwód Jeffa Bezosa – Amazon wciąż w jego rękach

Tak się jednak nie stanie. Małżonkowie zawarli ugodę, na mocy której MacKenzie Bezos otrzyma 25% posiadanych przez małżeństwo akcji Amazona – czyli około 4% o wartości ponad 35 mld dolarów. Z kolei Jeff Bezos zachowa w swoich rękach 12% udziałów. Co więcej MacKenzie przekazała byłemu mężowi swoje prawo głosu na walnych zgromadzeniach akcjonariuszy. W rękach Jeffa Bezosa wciąż będzie całe 16% akcji Amazona, a jego była żona otrzymała „tylko” prawo do corocznej wypłaty dywidendy.

Potwierdza to komunikat Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) oraz tweet samej MacKenzie Bezos. Była żona Jeffa Bezosa zrzekła się także prawa do jego udziałów w Washington Post i firmie zajmującej się technologiami kosmicznymi Blue Origin. Niemniej MacKenzie Bezos stała się jedną z najbogatszych kobiet na świecie, z majątkiem przekraczającym 35 mld dolarów.

Do pierwszego miejsca trochę jej jednak brakuje. Za najbogatszą kobietę świata uznaje się dziedziczkę fortuny L’Oréal Françoise –  Bettencourt Meyers z majątkiem w okolicach 50 mld USD. Jeff i MacKenzie Bezos pobrali się w 1993 roku, czyli rok przed powstaniem Amazona. Para ma czwórkę dzieci – 3 synów i córkę.

/Rafał Tomaszewski