Jeff Bezos poinformował o swojej decyzji przy okazji publikacji wyników finansowych za IV kwartał 2020 roku. Firma przebiła oczekiwania analityków i po raz pierwszy w historii mogła pochwalić się zyskami przekraczającymi 100 mld dolarów. Duży wzrost przychodów zanotowało także Amazon Web Services (28%), czyli dział zajmujący się rozwiązaniami chmurowymi.

Jeff Bezos rezygnuje ze stanowiska CEO Amazona

W liście do pracowników Jeff Bezos napisał, że sprawowanie funkcji CEO to ogromna odpowiedzialność i zajęcie, które wymaga ciągłej uwagi. W związku z tym ciężko skupić się na czymkolwiek innym. Bezos chce rozwijać także swoje inne inicjatywy – Blue Origin (przemysł kosmiczny), dziennik Washington Post (kupiony przez miliardera w 2013 roku), czy fundusze Bezos Earth Fund i Day One Fund.

W III kwartale 2021 roku stanowisko CEO Amazona obejmie Andy Jassy, obecnie stojący na czele Amazon Web Services. AWS notuje świetne wyniki i jest liderem na rynku dostawców rozwiązań chmurowych – wyprzedzając Microsoft i Google.

Jeff Bezos założył Amazona w 1994 roku i uczynił z niego jedną z największych firm na świecie. Obecnie spółka jest wyceniana na około 1,6 biliona dolarów. Ostatnio w Polsce zadebiutował serwis Amazon.pl, który niemal natychmiast nawiązał współpracę z InPostem w zakresie dostaw zamówionych produktów. Do tej pory Polacy musieli korzystać z platformy Amazon.de.