Partner serwisu Visa dla biznesu

Co to jest digital lending?

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#ING Bank Śląski
Opublikowano: 5 listopada 2018, 15:37 Aktualizacja: 7 sierpnia 2019, 17:51

Digital lending to branża zajmująca się udzielaniem pożyczek na niewielkie kwoty wyłącznie przez Internet. Jest to jedna z najważniejszych gałęzi sektora FinTech.

Co to jest digital lending? Definicja digital lending

Rynek digital lending jest zdominowany głównie przez firmy pozabankowe, które zapełniają lukę po dużych bankach. Fintechy wygrywają z bankami szybkością obsługi i nowoczesnym scoringiem kredytowym – pożyczkę można zaciągnąć z poziomu smartfona. Pozabankowy digital lending kwitnie przede wszystkim na rynkach o niskim procencie ubankowienia – takich jak Chiny, czy Indie.

Fintechy zapełniają lukę po bankach. Digital lending kwitnie w Chinach i w Indiach

Nie oznacza to jednak, że na rynkach ubankowionych digital lending znajduje się tylko pod kontrolą dużych banków. W Polsce działa wiele firm pożyczkowych, a szacunkowa wartość rynku online i offline pożyczek pozabankowych to 6,5 miliarda złotych. Czym firmy pozabankowe wygrywają z bankami? Bardziej elastycznym scoringiem kredytowym i mniejszymi wymaganiami, które musi spełnić pożyczkobiorca.

Największy potencjał mają jednak rynki o niskim procencie ubankowienia (prawie 2 mld ludzi wciąż nie ma konta w banku) – głównie Azja, Afryka i Ameryka Łacińska. W tamtych rejonach świata mikropożyczki oferowane przez fintechy są często jedyną formą dostępu do produktów kredytowych. Przeciętny mieszkaniec tamtych regionów miałby spory problem, aby skompletować wymagane dokumenty i udać się do bankowej placówki – zazwyczaj z powodu dużej odległości lub po prostu z powodu braku posiadania odpowiednich dokumentów.

Fintechy pozwalają wyeliminować zbędne formalności, a szczególnie atrakcyjnie wyglądają takie kraje jak Chiny, Indie, czy Bangladesz, gdzie w sumie mieszka około 3 miliardy ludzi. Elastyczny scoring i mniejsze wymagania formalne czasem bywają ryzykowne – chodzi oczywiście o jakość portfela pożyczek, czyli procent ich spłacalności. Widać to na przykładzie Chin, gdzie rynek pożyczek społecznościowych (peer-to-peer) spotkał smutny koniec, a do gry musiał wejść tamtejszy rząd. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Rozsądna działalność może się jednak okazać bardzo dochodowa. Między innymi dlatego największe globalne firmy i koncerny inwestują duże pieniądze w Indiach. Mowa między innymi o Google, czy Naspers (do którego należą takie firmy jak PayU, Kreditech, czy ShowMax). W ostatnich tygodniach Kreditech otrzymał zgodę Reserve Bank of India na świadczenie usług jako pozabankowa instytucja finansowa, dzięki czemu będzie mógł zaoferować szybkie pożyczki przez Internet.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

jest-digital-lending