Rynek digital lending jest zdominowany głównie przez firmy pozabankowe, które zapełniają lukę po dużych bankach. Fintechy wygrywają z bankami szybkością obsługi i nowoczesnym scoringiem kredytowym – pożyczkę można zaciągnąć z poziomu smartfona. Pozabankowy digital lending kwitnie przede wszystkim na rynkach o niskim procencie ubankowienia – takich jak Chiny, czy Indie.

Fintechy zapełniają lukę po bankach. Digital lending kwitnie w Chinach i w Indiach

Nie oznacza to jednak, że na rynkach ubankowionych digital lending znajduje się tylko pod kontrolą dużych banków. W Polsce działa wiele firm pożyczkowych, a szacunkowa wartość rynku online i offline pożyczek pozabankowych to 6,5 miliarda złotych. Czym firmy pozabankowe wygrywają z bankami? Bardziej elastycznym scoringiem kredytowym i mniejszymi wymaganiami, które musi spełnić pożyczkobiorca.

Największy potencjał mają jednak rynki o niskim procencie ubankowienia (prawie 2 mld ludzi wciąż nie ma konta w banku) – głównie Azja, Afryka i Ameryka Łacińska. W tamtych rejonach świata mikropożyczki oferowane przez fintechy są często jedyną formą dostępu do produktów kredytowych. Przeciętny mieszkaniec tamtych regionów miałby spory problem, aby skompletować wymagane dokumenty i udać się do bankowej placówki – zazwyczaj z powodu dużej odległości lub po prostu z powodu braku posiadania odpowiednich dokumentów.

Fintechy pozwalają wyeliminować zbędne formalności, a szczególnie atrakcyjnie wyglądają takie kraje jak Chiny, Indie, czy Bangladesz, gdzie w sumie mieszka około 3 miliardy ludzi. Elastyczny scoring i mniejsze wymagania formalne czasem bywają ryzykowne – chodzi oczywiście o jakość portfela pożyczek, czyli procent ich spłacalności. Widać to na przykładzie Chin, gdzie rynek pożyczek społecznościowych (peer-to-peer) spotkał smutny koniec, a do gry musiał wejść tamtejszy rząd. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Rozsądna działalność może się jednak okazać bardzo dochodowa. Między innymi dlatego największe globalne firmy i koncerny inwestują duże pieniądze w Indiach. Mowa między innymi o Google, czy Naspers (do którego należą takie firmy jak PayU, Kreditech, czy ShowMax). W ostatnich tygodniach Kreditech otrzymał zgodę Reserve Bank of India na świadczenie usług jako pozabankowa instytucja finansowa, dzięki czemu będzie mógł zaoferować szybkie pożyczki przez Internet.