Bank JPMorgan już w październiku złożył zgłoszenie patentowe, zaraz po tym, jak ogłosił plany pilotowania przetwarzania płatności międzybankowych. Płatności te miałyby być realizowane za pomocą Quorum – open-sourcowym blockchainie, który stworzony został przez JPM . O sprawie informuje serwis Finextra.

Blockchainowe rozwiązanie od JPMorgan

Nowy projekt JPMorgan Chace & Co. powstaje we współpracy z Narodowym Bankiem Kanady, Pfizerem – potentatem farmaceutyki oraz Goldman Sachs Asset Management – częścią odpowiedzialną za zarządzanie funduszami. Testy platformy odbyły się między innymi przy współpracy z Kanadyjczykami.

– Nowe rozwiązanie poprawi jakość obsługi klienta, skracając czas – od tygodni do godzin – oraz koszty związane z rozwiązywaniem opóźnień w płatnościach. Pozwoliło to nam ponownie przemyśleć, jak ważne informacje mogą być pozyskiwane i wymieniane między bankami globalnymi – komentuje sprawę Emma Loftus, dyrektor ds. płatności globalnych i wymiany walut dla JPMorgan Treasury Services. Mimo, że projekt był już gotowy w październiku, to zgłoszenie patentowe dopiero teraz zostało opublikowane przez Urząd Patentowy USA. Zawiera systemy i metody stosowania rozproszonych ksiąg rachunkowych dla płatności sieciowych, a także mówi o uzgodnieniach w zakresie wymiany finansowej.

Technologia blockchain i rynek kryptowalut wciąż zyskuje na popularności, a nowych rozwiązań na rynku jest coraz więcej. Dziś pisaliśmy o Nexo – fintechowej firmie, która udzieli pożyczek w krypto. Użytkownicy mogą uzyskać pożyczkę na podstawie ich aktywów kryptowalut, jednocześnie zachowując prawo własności do waluty. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj.