Liink ma przeciwdziałać opóźnieniom w płatnościach międzynarodowych i tym samym zredukować zagrożenie ze strony niebankowych konkurentów JPMorgan – chodzi między innymi o fintechy pokroju TransferWise. Dodatkowo w tym celu bank powołał nową spółkę Onyx, która ma działać w obszarze blockchain i walut cyfrowych.

JPMorgan rozwija technologię blockchain

Sieć JPMorgan oparta o technologię blockchain została uruchomiona w 2017 r., w formie pilotażu. Z kolei pierwsze rzeczywiste transakcje zaczęła procesować we wrześniu zeszłego roku. Dzięki platformie korzystające z niej banki mogą wymieniać się informacjami na temat kontroli zgodności, czy innych wyjątków, które uniemożliwiają dokonanie płatności. Teraz w sieci Liink mają pojawić się nowe rozwiązania, pozwalające między innymi na weryfikację informacji o koncie przed zainicjowaniem płatności. O sprawie pisze serwis Finextra.

Kilkanaście lat temu w bankach na potęgę powstawały departamenty IT, które miały przyśpieszyć ich rozwój i pomóc w zyskaniu przewagi nad konkurencją. Teraz takim trendem jest powstawanie nowych, blockchainowych departamentów. JPMorgan jest tego dobrym przykładem. Na czele nowej spółki/oddziału Onyx stanie Umar Farooq, do tej pory kierujący projektami opartymi o blockchain w amerykańskim banku.

W tego typu technologię inwestują także banki działające w Polsce. Można tu wymienić między innymi PKO Bank Polski, który w oparciu o blockchain przygotował nową wersję trwałego nośnika (z wykorzystaniem chmury i macierzy WORM). Ma to być pierwsze tego typu wdrożenie w Europie. Nowe rozwiązanie umożliwia dostarczanie klientom banku dokumentów prywatnych w formie cyfrowej.