Możliwość potwierdzania tożsamości we wszystkich udostępnianych obecnie przez polskie urzędy e-usługach zapewnić ma Węzeł Krajowy. Chodzi o portale takie jak: Emp@tia, PUE ZUS, ZIP NFZ, CEIDG, czy serwisy z usługami prowadzone przez samorządy.

Czytaj także: Lekarze rezydenci protestują. Czy nowe technologie mogą pomóc służbie zdrowia?

Węzeł Transgraniczny przetestowany. Jeden login do wszystkiego

Węzeł Krajowy to system, który łączy te portale umożliwiając logowanie się do każdego z nich przy pomocy jednego, wybranego indywidualnie loginu i hasła. Bez różnicy, czy ktoś woli logować się przez swój Profil Zaufany, czy system własnego banku – jeden wybrany login będzie miał zastosowanie do wszystkich portali publicznych. Obecnie trwa pilotaż systemu – „Cyfrowa Polska zmieniła się nieodwracalnie”. Krajowy węzeł e-tożsamości ukończony.

Pomyślnie zakończyły się natomiast testy Węzła Transgranicznego, który umożliwi integrację Węzła Krajowego z węzłami pozostałych krajów członkowskich. Dzięki niemu Polak będzie mógł załatwić sprawy urzędowe w innym kraju Unii Europejskiej, nie opuszczając terytorium Polski, a nawet własnego domu. Jeden uniwersalny sposób logowania do portali publicznych państw Unii Europejskiej ma zostać udostępniony we wrześniu 2018 roku.

Czytaj także: Unia Europejska ufunduje nam darmowy Internet

Testy zgodności (CEF eID Conformance Test) są prowadzone we wszystkich krajach członkowskich UE przez unijny zespół DIGIT CEF. Mają potwierdzić zgodność systemu państwa członkowskiego z odpowiednimi specyfikacjami technicznymi KE. W Polsce testy były prowadzone od połowy września br. w PIB NASK, powołanym przez Ministra Cyfryzacji na Operatora Węzła Transgranicznego. Polska jest 10-tym krajem, który uzyskał potwierdzenie KE. Pomyślny rezultat testów umożliwia rozpoczęcie integracji z krajami członkowskimi.

Budowa Węzła Transgranicznego jest kolejnym projektem Ministerstwa Cyfryzacji w obszarze e-tożsamości realizowanym przez Państwowy Instytut Badawczy NASK i Instytut Maszyn Matematycznych. System zbudowany został na podstawie komponentów programistycznych opracowanych na zlecenie Komisji Europejskiej.