O fakcie pojawienia się nowego rejestru na stronie KNF pierwszy poinformował serwis Cashless.

Do pierwszych pięciu firm wpisanych do rejestru Małych Instytucji Płatniczych należy: Genzet (KRS 0000443363); 12M (0000687801); Zpay (0000443363); Biuro Handlowe Anda Krzysztof Michalik (0000417023; jest to spółka jawna) oraz DVMP (0000717835). Niestety, ich sprawozdania finansowe nie są jeszcze widoczne w eKRS przy czym DVMP to spółka uruchomiona na początku 2018 roku, a Biuro Handlowe Anda Krzysztof Michalik nie ma obowiązku składania sprawozdania finansowego do KRS.

Dobre rozwiązanie dla fintechowych startupów płatniczych

Małe instytucje płatnicze przedstawiane były jako dobre rozwiązanie dla fintechowych startupów płatniczych. Tutaj zdania są podzielone – zobaczymy jak to wyjdzie w przysłowiowym „praniu”. MIP-y mogą sprawdzić się jako rozwiązania regionalne, ale przede wszystkim chodziło o to, by fintechy płatnicze mogły przetestować swoją usługę na żywym organizmie bez konieczności starania się o licencję Krajowej Instytucji Płatniczej (KIP), która jest stosunkowo droga, wymagająca, a jej uzyskanie wymaga wykazania się wielomiesięczną cierpliwością.

MIP-y cechuje uproszczony model wnioskowania o zezwolenie na prowadzenie działalności, ale są też ograniczenia. Mogą one obsługiwać transakcje tylko do kwoty 1,5 mln euro miesięcznie. Ponadto wartość środków pieniężnych jednego użytkownika na utworzonym rachunku płatniczym nie może w jednym czasie przekroczyć równowartości 2 tys. euro.

Na mocy ustawy o usługach płatniczych KNF jest zobowiązany do prowadzenia rejestru MIP-ów. Znajduje się on w zakładce podmioty -> podmioty rynku usług płatniczych -> rejestr małych instytucji płatniczych. KNF zdecydował się na prowadzenie rejestru bez fajerwerków – jest to aktualizowana tabela arkusza kalkulacyjnego, którą można pobrać na dysk. Podobne rozwiązanie funkcjonuje już przy rejestrze instytucji pożyczkowych.

/ŁP