O zmianach zapowiedzianych przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów pisaliśmy już kilka tygodni temu. Stary wzór dokumentu (z nazwą mTożsamość) będzie uznawany do końca 2021 roku.

Zmiany w aplikacji mObywatel

Co dokładnie zmieniło się w aplikacji mObywatel? Przede wszystkim zrezygnowano z nazwy mTożsamość. Większość użytkowników i tak miało używać nazwy mObywatel, niezależnie od tego, z której usługi korzystali. Dodatkowo wprowadzono nowy wzór dokumentu mObywatel. Na elektronicznym blankiecie znajdują się wyłącznie podstawowe informacje. Szczegółowe dane są umieszczone niżej, czyli pod dokumentem. Nowy wzór wyraźnie wskazuje aktualny status dokumentu.

Rozszerzono także zakres danych. Użytkownicy zwracali uwagę, że mObywatel powinien zawierać np. informacje o adresie zameldowania, nazwisko rodowe, czy imiona rodziców. KPRM postanowiło je dodać.

Stary wzór dokumentu, z nazwą mTożsamość, będzie uznawany do końca 2021 roku. Od 2022 roku uznawany będzie wyłącznie nowy wzór dokumentu – z nazwą mObywatel. W okresie przejściowym będzie można legitymować się dowolnym wzorem, zależnie od posiadanej wersji aplikacji.

W aplikacji mObywatel dodano także Małopolską Kartę Aglomeracyjną, która pozwala opłacać przejazdy komunikacją miejską w Krakowie i województwie Małopolskim.

Dzięki aplikacji mObywatel można korzystać z mobilnego dowodu osobistego, prawa jazdy w smartfonie, mobilnego odzwierciedlania danych z dowodu rejestracyjnego, eRecepty oraz zaświadczenia o szczepieniu przeciwko COVID-19. Przykładowo z prawa jazdy w smartfonie korzysta już ponad 1 mln Polaków.