O pilotażu tego projektu pisaliśmy na Fintek.pl kilka tygodni temu. Jako pierwsza w posiadanie terminali płatniczych weszła drogówka z Opola. Zgodnie z komunikatem Policji terminale miały trafić do wszystkich radiowozów, jeżeli pilotaż przebiegnie pomyślnie. Teraz komunikat Krajowej Izby Rozliczeniowej potwierdza te doniesienia. Więcej o testowym programie w Opolu można przeczytać tutaj – Terminale w radiowozach. Pilotaż w Opolu.

Czytaj także: Profil Zaufany pomoże w przesłaniu JPK

Za mandat zapłacisz kartą lub Blikiem

W efekcie nowelizacji Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, która weszła w życie we wrześniu 2017 r., grzywnę nałożoną mandatem karnym będzie można zapłacić w formie bezgotówkowej. Osoba, która taki mandat otrzyma, zdecyduje o wyborze formy płatności i będzie mogła wykonać płatność za mandat kartą płatniczą lub Blikiem, z wykorzystaniem terminala POS. Do obsługi płatności bezgotówkowych w terminalach POS w Policji w ramach Programu wybrana została firma Centrum Elektronicznych Usług Płatniczych eService Sp. z o.o.

– Polacy coraz chętniej płacą za zakupy, wykorzystując cyfrowe instrumenty płatnicze. Jestem pewien, że to samo będzie dotyczyło kierowców, którzy – jeśli przekroczą przepisy – będą zmuszeni zapłacić za mandat. Dobrze działająca infrastruktura płatnicza w Policji wpłynie na komfort kierowców oraz  wyznaczy kierunki rozwoju nowoczesnego e-państwa. Polska, na drodze do nowoczesnej administracji zasługuje na to, aby wykonać kolejny krok naprzód i stać się Polską cyfrową w wielu obszarach, także tych, które znajdują się poza administracją, acz znacząco ułatwiają obywatelom życie – podkreśla Tadeusz Kościński, wiceminister przedsiębiorczości i technologii.

– Uruchomienie płatności bezgotówkowych w Policji drogowej to kolejny etap procesu digitalizacji  administracji publicznej – mówi Dariusz Marcjasz, wiceprezes Zarządu KIR.

– KIR, jako kluczowy podmiot infrastruktury polskiego systemu płatniczego, jest aktywnym uczestnikiem działań służących promocji i podnoszeniu poziomu obrotu bezgotówkowego w gospodarce – dodaje.

Czytaj także: Kasy fiskalne w Uberze. Płatność także gotówką

Ułatwienie dla policjantów i sprawców wykroczeń

Możliwość zapłaty mandatu bezgotówkowego to znaczne ułatwienie dla sprawców wykroczeń.

– Często policjanci spotykali się z pytaniem, zwłaszcza od osób, które na co dzień płacą kartą, dlaczego mandatu nie mogą zapłacić od razu, na miejscu – zaznacza mł. insp. Mariusz Ciarka, Rzecznik Prasowy Komendanta Głównego Policji.

– Zdarzały się sytuacje, że policjanci z obcokrajowcami jechali do bankomatu lub na pocztę po gotówkę, aby uiścić grzywnę, co było kłopotliwe i czasochłonne. Płatności bezgotówkowe znacznie usprawnią pracę policjantów i skrócą przebieg kontroli – mówi Mariusz Ciarka.

Oprócz możliwości płacenia kartą i telefonem, dotychczasowe sposoby, jak regulowanie kary przelewem lub wpłatą gotówkową na poczcie, będą wciąż dostępne. Obcokrajowcy nadal będą zobligowani do regulowania mandatu na miejscu wykroczenia w złotówkach, jednak teraz, oprócz formy gotówkowej, będą mieli również do wyboru płatność kartą płatniczą.

Warto też przypomnieć, że dzięki serwisowi zaplacmandat.pl należność możemy wygodnie opłacić przez Internet – i kartą i BLIKIEM. Operatorem strony jest sopocka spółka Blue Media, a została ona zbudowana przy współpracy z Pierwszym Urzędem Skarbowym w Opolu. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Kartą za mandat. Szybko i wygodnie.