Ekspresowe środowisko testowe dla fintechów

Rozwiązanie zostało zapowiedziane w „Cyfrowej Agendzie Nadzoru” opublikowanej w grudniu 2019 roku. Wszystko wskazuje na to, że projekt będzie wdrożony w niecały rok od zapowiedzi poczynionej przez Zbigniewa Wilińskiego, Dyrektora Departamentu Innowacji Finansowych FinTech w UKNF.

Urząd KNF mając na względnie wsparcie nie tylko innowacji finansowych tworzonych przez podmioty nadzorowane, ale również wsparcie start-upów nieposiadających jeszcze zezwolenia, planuje opracowanie i uruchomienie środowiska testowego (piaskownicy) i umożliwienie podmiotom przetestowania własnych rozwiązań w wybranych technologiach (np. DLT, interfejsy API). Stworzenie przyjaznego środowiska (w wybranych technologiach) do testowania rozwiązań FinTech wraz z możliwością skorzystania z Programu Innovation Hub stwarza synergiczne korzyści dla wszystkich FinTech-owych start-upów, które zwrócą się o udzielenie wsparcia do UKNF.” – napisano w Cyfrowej Agendzie Rozwoju opublikowanej w grudniu 2019 roku.

Przyjazne środowisko testowe dla startupów fintech

„Sandbox API” nie ma być piaskownicą regulacyjną, a jedynie wirtualną platformą testową dla tych startupów fintech, które będą chciały przetestować swoje rozwiązania w określonym środowisku regulacyjnym pod nadzorem Urzędu.

Odbiór ma nastąpić już wkrótce – bardzo możliwe, że już niebawem ujrzy on światło dzienne i pierwsze startupy będą mogły sprawdzić swoje usługi.

Zanim jednak firma otrzyma dostęp do API, będzie musiała zgłosić się do Innovation Hub prowadzonego przez KNF. Dopiero w kolejnym kroku dostaną dostęp do platformy i przez ok. 3 miesiące będą mogły sprawdzać, czy sprawdziłyby się jako podmioty z licencją AIS, MIP czy PIS. Co warto podkreślić – dostęp do „Sandbox API” ma być bezpłatny.

/LP