Już ponad 170 tys. osób korzysta z aplikacji Autopay, która umożliwia automatyczna płatność za przejazd autostradą. Najczęściej, co nikogo chyba nie dziwi, kierowcy korzystają z Autopay w długie weekendy i święta.

Kierowcy korzystający z Autopay nie muszą przechodzić męczącej procedury wnoszenia opłaty za przejazd autostradą A1 oraz na odcinku A4 Kraków-Katowice. Nie trzeba szukać karty lub gotówki, podawać kasjerowi biletu, a następnie czekać na realizację płatności, oddanie karty, reszty i potwierdzenia zapłaty. Kierowcy z Autopay po prostu podjeżdżają do specjalnie oznaczonej bramki, następnie system odczytuje dane z tablicy rejestracyjnej, pobiera opłatę w tle i podnosi bramkę. Koniec historii.

Podróż krótsza nawet o kilkanaście minut

Dzięki korzystaniu z Autopay i specjalnych bramek na autostradach przeznaczonych dla użytkowników aplikacji czas podróży może skrócić się o kilka-kilkanaście minut.

Na autostradzie A1 prowadzącej nad polskie morze średnio 10-15 proc. transakcji dziennie opłacanych jest za pośrednictwem Autopay i systemu AmberGO. Z kolei na autostradzie A4 na odcinku Kraków-Katowice – już 5 proc. przejazdów realizowanych jest z wykorzystaniem automatycznych płatności.

Gdzie można zapłacić za przejazd Autopay?

Od początku działania aplikacji Autopay, za jej pośrednictwem zrealizowano łącznie ponad 900 tys. przejazdów na płatnych odcinkach dwóch polskich autostrad. Od lata 2019 r. system Autopay działa na wszystkich miejscach poboru opłat na AmberOne Autostradzie A1 od Gdańska do Torunia w obu kierunkach oraz na Autostradzie A4 na odcinku Katowice-Kraków. Na 2020 r. planowane jest włączenie systemu Autopay na kolejnych odcinkach polskich autostrad.