Za przygotowanie nowych przepisów odpowiadają Ministerstwo Rozwoju i Ministerstwo Finansów. Na razie trwają konsultację i resorty czekają na komentarze do końca maja. Uzasadnienie do projektu ustawy o zmianie ustawy o usługach płatniczych można znaleźć tutaj.

Czytaj także: Uber pozwany. Tym razem nie przez taksówkarzy

Nowe warunki świadczenia usług w obliczu PSD2

Najważniejsze wnioski, jakie możemy wyciągnąć z uzasadnienia to:

  • nowe rodzaje usług na rynku płatności – inicjowanie transakcji płatniczej (PIS) i dostęp do informacji o rachunku (AIS),
  • pojawi się nowy rodzaj przedsiębiorstw – małe instytucje płatnicze (MIP). Żeby móc tytułować się mianem MIP miesięczne obroty spółki nie mogą przekraczać 1,5 mln euro. Zezwolenie na działanie MIP ma wydawać Komisja Nadzoru Finansowego, a firmy te będą mogły działać jedynie na terenie Polski.
  • zwiększone zostaną prawa klientów wobec wyłudzeń i fraudów. Jeżeli dostawca usługi nie zapewni autoryzacji przy pomocy co najmniej dwóch poziomów (tzw. silne uwierzytelnianie), to konsument nie poniesie żadnych kosztów w przypadku, gdy zostanie oszukany podczas transakcji. W innych przypadkach odpowiedzialność klienta w kwestii transakcji nieautoryzowanych zostanie obniżona z 150 euro do 50 euro.

Czytaj także: Dolina Krzemowa nad Wisłą? Sprawdź mapę innowacyjności Polski

Regulacyjna piaskownica coraz bliżej

Dzięki usłudze PIS posiadacze kont bankowych będą mogli zlecić wykonanie przelewu ze swojego rachunku podmiotom trzecim. Natomiast usługa AIS zapewni możliwość zarządzania wszystkimi swoimi rachunkami z jednego miejsca. Jeżeli więc posiadamy konta w kilku bankach, będziemy mogli operować nimi w dużo wygodniejszy sposób. Co ciekawe podmioty nie będą musiały ubiegać się o żadną specjalna licencję, aby świadczyć usługę dostępu do informacji o rachunku (AIS) – wystarczy zwykła rejestracja.

Poniżej przedstawiamy schemat działania nowych usług płatniczych PIS i AIS – w obliczu PSD2. Obrazek pochodzi z raportu organizacji Accenture: Seizing the Opportunities Unlocked by the EU’s Revised Payment Services Directive. Zobaczcie jak zmienią model interakcji klientów z bankami.

Schemat działania nowych usług płatniczych PIS i AIS - w obliczu PSD2.

Źródło: Raport Accenture: Seizing the Opportunities Unlocked by the EU’s Revised Payment Services Directive.

Widzimy, że resorty zamierzają wprowadzić spore ułatwienia dla firm z branży płatniczej. Potwierdza się to w przypadku kolejnego punktu – w obliczu wprowadzenia małych instytucji płatniczych widzimy już pewne początki wprowadzania piaskownicy regulacyjnej. MIP to nic innego, jak startupy z licencją KNF-u, które będą miały uproszczoną drogę do jej utrzymania. Wnioski te potwierdził dzisiaj Paweł Bułgaryn. naczelnik wydziału w departamencie Rozwoju Rynku Finansowego Ministerstwa Finansów.

– Staramy się wprowadzać zmiany i adresować wątki dotyczące piaskownicy sektorowej. Właśnie dlatego wprowadzamy nowy rodzaj podmiotu – małe instytucje płatnicze. Dzięki temu łatwiej będzie uzyskać licencję na świadczenie usług w sektorze płatności. Zachęcamy też wszystkich zainteresowanych do wyrażenia swojej opinii na temat nowego projektu – mówił Paweł Bułgaryn, podczas dzisiejszej konferencji w Ministerstwie Rozwoju „Spojrzenie w przyszłość: FinTech a cyfrowa gospodarka”.

– Dyrektywa PSD2 nie wpłynie znacząco na rozwój innowacji finansowych, bo zazwyczaj przepisy prawa nie nadążają za rozwojem innowacji technologicznych. Bez wątpienia jednak PSD2 zwiększa przejrzystość tego rynku i nadaje mu w pewnym zakresie ramy prawne, co przyczyni się do zwiększenia zaufania do firm oferujących innowacyjne rozwiązania. Istotne jednak będą RTS-y, czyli techniczne wytyczne do dyrektywy, a praca nad nimi nadal trwa. Musimy też poczekać na efekty konsultacji projektu, które dopiero się zaczynają. Bez wątpienia ważny będzie w nich głos nadzorcy. Na uwagę w projekcie zasługuje pomysł małej licencji płatniczej, dzięki której firmy zajmujące się innowacjami w sektorze usług płatniczych bedą mogły przejść uproszczoną drogę licencyjną, na podstawie której będą mogły oferować swoje usługi. To na pewno krok w dobrym kierunku – komentuje Maciej Krzysztoszek, prezes European Fintech Forum.

Kilka miesięcy temu redakcja Fintek.pl została zaproszona do Ministerstwa Rozwoju na konsultację w sprawie regulacyjnej piaskownicy. Pracę nad projektem wciąż trwają, o czym mówili goście dzisiejszej konferencji – między innymi szefowa resortu cyfryzacji Anna Streżyńska i dyrektor Departamentu Inspekcji Bankowych, Instytucji Płatniczych i SKOK w KNF-ie Tomasz Piwowarski. Wyraźnie widać, że unijna dyrektywa PSD2 znacznie ułatwi wprowadzenie ulg dla mniejszych podmiotów działających na rynku płatniczym.