Partner serwisu Visa dla biznesu

Już w czerwcu szybki internet trafi do polskich szkół

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#5G
Opublikowano: 11 czerwca 2018, 15:30 Aktualizacja: 28 kwietnia 2019, 17:56

Jeszcze w tym miesiącu pierwsze szkoły zostaną podłączone do programu Ministerstwa Cyfryzacji, Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Operator NASK opublikował pierwszą listę lokalizacji szkół z 5 województw.

Już w czerwcu szybki internet trafi do polskich szkół

– Ogłosiliśmy listę szkół, które w czerwcu i w lipcu uzyskają możliwość skorzystania z bezpłatnego, szybkiego, szerokopasmowego internetu. W tym roku przyłączymy do OSE łącznie 1500 lokalizacji szkół – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

OSE w 15oo polskich szkołach do końca 2018 rok

Zgodnie z ustawą o OSE w 2020 roku wszystkie szkoły w Polsce będą mieć bezpłatny, szybki i bezpieczny internet, a uczniowie i nauczyciele zyskają możliwości korzystania w pełni z nowych form edukacji cyfrowej. Lista pierwszych szkół obejmuje ustalone lokalizacje w pięciu województwach: podlaskim, świętokrzyskim, łódzkim, lubuskim oraz mazowieckim.

Projekt OSE zakłada, że w 2018 roku podłączenie powinno uzyskać 1,5 tysiąca lokalizacji (czyli szkół lub grup szkół zlokalizowanych w jednym miejscu). Ze względu jednak na fakt, że w 2019 roku planowane jest podłączenie ponad 12 tys. miejsc, to ogłoszony przez NASK pierwszy przetarg na łącza dla szkół obejmuje 4,7 tys. lokalizacji, co pozwoli na realizację podłączeń także w pierwszych miesiącach 2019 roku.

Dyrektorzy szkół mogą zgłaszać się do programu na stronie www.ose.gov.pl. Jeśli szkoła znajduje się na liście, wystarczy wypełnić formularz, następnie operator OSE – państwowy instytut badawczy NASK prześle umowę, a po jej podpisaniu przystąpi do podłączenia szkoły.

Ogólnopolska Sieć Edukacyjna będzie publiczną siecią telekomunikacyjną, jej operatorem został NASK Państwowy Instytut Badawczy, który odpowiedzialny jest za uruchomienie sieci, a następnie jej utrzymanie. NASK poza dostarczeniem szkołom usług dostępu do internetu, zapewni system bezpieczeństwa oraz treści edukacyjne. Będą one wykorzystywane w procesie kształcenia umiejętności cyfrowych.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

juz-w-czerwcu-szybki-internet-trafi-do-polskich-szkol