Kwalifikowany podpis elektroniczny jest stosowany w Polsce od niemal 20 lat. Jest to usługa, która umożliwia bezpieczne podpisanie dokumentu, bez konieczności posiadania go w formie papierowej, drukowania czy skanowania. W rezultacie pozwala na załatwienie wielu spraw całkowicie w formie zdalnej.

Jak wynika z badań KIR i ZBP, liczba osób zainteresowanych dostępem do e-podpisu w latach 2018-2020 rosła w umiarkowanym tempie – osiągając w ubiegłym roku 28 proc. W tym roku jedynie 15 proc respondentów badania zadeklarowało brak zainteresowania, a chęć korzystania z e-podpisu wyraziło 57 proc. ankietowanych, to ponad dwukrotnie więcej niż rok wcześniej.

Do czego Polacy chcą wykorzystywać e-podpis?

Według najnowszego badania KIR i ZBP, największy potencjał zastosowania podpisu elektronicznego dostrzegany jest w podpisywaniu umów na usługi użyteczności publicznej (prąd, gaz, woda, śmieci) – w 2021 r. tę odpowiedź wskazało 52 proc. ankietowanych. W taki sposób Polacy chcą także zawierać umowy na usługi medyczne i umowy bankowe, co w obu przypadkach wskazało 49 proc. respondentów.

– Pod względem skutków prawnych, kwalifikowany podpis elektroniczny jest równoważny podpisowi odręcznemu, składanemu na papierze. Katalog zastosowań e-podpisu stale się poszerza. Taką usługę KIR dostarcza w dwóch wersjach: standardowej – Szafir oraz mobilnej – mSzafir. Nasz mobilny e-podpis jest całkowicie wirtualnym produktem, można go uzyskać zdalnie, korzystając z potwierdzania tożsamości użytkownika w systemach bankowości internetowej – tłumaczy Elżbieta Włodarczyk, dyrektor Linii biznesowej podpis elektroniczny w KIR.

– Wiemy, że klienci doceniają zalety swobodnego korzystania z mobilnego e-podpisu. Wychodząc naprzeciw tym, którzy sporadycznie podpisują e-dokumenty, oferujemy także mSzafir w wersji jednorazowej. W pierwszej fali pandemii udostępniliśmy tę usługę bezpłatnie. Klienci pobrali wtedy ponad 6.000 e-podpisów. Z tej opcji skorzystali m.in. przedsiębiorcy, starający się o subwencję w ramach Tarczy Finansowej PFR dla Mikrofirm i MŚP – dodaje Elżbieta Włodarczyk.

Rozwiązanie mSzafir zostało niedawno wdrożone przez ING Lease, jako nowy sposób podpisania umowy leasingowej na platformie Lease Now. Klienci nie muszą przy tym posiadać podpisu kwalifikowanego, wystarczy mieć dostęp do bankowości elektronicznej Moje ING.