Partner serwisu Visa dla biznesu

Kalkulator emisji CO2 dla stron internetowych

Fintek
Fintek
#Technologie
Opublikowano: 22 stycznia 2020, 14:25 Aktualizacja: 22 stycznia 2020, 14:26

Zmiany klimatu to fakt. Emisja CO2 powinna zostać ograniczona. Okazuje się, że dobrze zoptymalizowane strony internetowe wykorzystujące green hosting mogą pomóc w walce z globalnym ociepleniem. Jeśli chcesz wiedzieć ile dwutlenku węgla emituje twoja strona – możesz skorzystać ze specjalnego kalkulatora.

Website Carbon Calculator

Internet zużywa dużo prądu. Na stronie Website Carbon Calculator czytamy, że jest to ponad 416 TWh rocznie – to więcej niż cała Polska gospodarka. Centra danych, serwerownie, sieci transmisyjne i urządzenia elektryczne – to wszystko zużywa energię elektryczną, a tym samym – prowadzi do emisji dwutlenku węgla.

Scrollowanie bez potrzeby niszczy klimat

Przeciętna strona internetowa generuje 4,61 g CO2 na jedną wizytę. Dla strony internetowej, która ma ponad 10 tys. odwiedzin miesięcznie przekłada się to na emisję 553 kg CO2 rocznie. Twórcy kalkulatora wyjaśniają, że mogą oszacować emisję dwutlenku węgla poprzez ocenę m.in. źródła energii wykorzystywanego przez centrum danych, ruch na stronie czy energochłonność stron internetowych (czy są zoptymalizowane).

To informacja dla tych, którzy sądzą, że pracując w „Internecie” są całkowicie eko. Naturalnie, kalkulator nie jest doskonały, ale jest to ciekawa kampania, która zwiększa świadomość i być może przełoży się zmniejszenie emisji CO2.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

kalkulator-emisji-co2-dla-stron-internetowych