Skąd biorą się takie problemy? Wiele banków swoje rozwiązania dedykuje głównie dużym firmom. Stopniowo zaczyna się to zmieniać, ale mali przedsiębiorcy wciąż nie mogą liczyć na zbyt korzystne oferty. Z pomocą przychodzą kantory internetowe.

Problemy płynności przez wymianę walut

– W dzisiejszych czasach coraz częściej firmy nie działają tylko na lokalnym rynku. Wyjście poza granice wiąże się z problemem wymiany walut. Dla największych firm banki mają dedykowane usługi pozwalające łatwo i tanio rozwiązać ten problem. Sytuacja komplikuje się jednak, gdy skala działalności jest średnia, a tym bardziej mniejsza. Dobry kurs bank często oferuje od określonej kwoty. Oznacza to, że przedsiębiorca by nie przepłacać musi zbierać walutę i wymieniać za jednym razem. W rezultacie pojawia się problem płynności – komentuje Maciej Pzygórzewski, główny ekspert walutowy Internetowykantor.pl i Walutomat.pl.

I właśnie w takiej sytuacji warto skorzystać z usług kantorów internetowych. Z racji specyfiki swojej działalności oferują one bardzo dobre kursy już przy relatywnie niewielkich kwotach – bazując na łącznej skali wymian, a nie na jednorazowych transakcjach.

– Nie bez znaczenia jest też fakt, że kantory wprowadziły do swojej oferty w ciągu ostatnich lat przelewy zagraniczne. W rezultacie firmom odpadają kolejne uciążliwości. Prowadzenie kont walutowych jest sensowne, jeżeli walutę wymieniamy i wysyłamy często. Nie ma to jednak sensu, gdy okazjonalnie dokonamy transakcji. W takim wypadku kantor internetowy jest idealnym rozwiązaniem. Wpłacamy złotówki, a przelew wysyłamy do kontrahenta. Oszczędzamy nie tylko na tym, że nie prowadzimy konta na kursie wymiany, ale również na koszcie wysyłki, który w banku w dalszym ciągu potrafi być niestety bardzo wysoki – dodaje Maciej Przygórzewski.

Właśnie dlatego kantory internetowe są idealnym rozwiązaniem dla małych i średnich przedsiębiorstw. Pozwalają ograniczyć koszty, zwiększają finansową elastyczność i pozwalają uniknąć problemów z płynnością.