Obecnie nowa ustawa o usługach płatniczych wciąż przechodzi przez proces legislacyjny, który jest już na finiszu. Przypomnijmy, że dyrektywy Unii Europejskiej wymagają ustawy implementującej je do krajowego porządku prawnego. Formalnie PSD2 powinna zacząć obowiązywać już od stycznia 2018 roku, jednak polski rząd nie wyrobił się z przygotowaniem ustawy – zresztą taka sytuacja ma miejsce w wielu krajach.

PSD2 szansą dla fintechów

PSD2 to przede wszystkim szansa dla firm z sektora pozabankowego. Nowe przepisy otworzą bankowe bazy danych i pozwolą na oferowanie zupełnie nowych usług finansowych. Ciekawym przypadkiem jest szwedzki startup Tink, który uruchomił platformę API – jedna aplikacja w telefonie i dziesiątki usług bankowych.

Platforma ma umożliwić badanie zdolności kredytowej, otrzymanie kredytu konsumenckiego, bądź zarządzanie finansami osobistymi. Z poziomu jednej aplikacji będzie można zarządzać kontami z wielu banków i firm pozabankowych. Tink w zeszłym roku pozyskał dofinansowanie na poziomie 14 milionów euro. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Tak może wyglądać zastosowanie PSD2 w praktyce.

Jak klienci kantorów internetowych skorzystają na PSD2?

A co z kantorami internetowymi? Czy PSD2 pozwoli im wejść na jeszcze wyższy poziom?

– PSD2 to projekt, z którym wiele podmiotów wiąże duże nadzieje, ale tak naprawdę nie do końca wiadomo co się wydarzy. Co tak naprawdę może się zmienić po wejściu tych regulacji? Przede wszystkim ułatwienia powinny dotyczyć wpłat do kantoru. Oszczędzi to klientom zarówno czasu przy wprowadzaniu przelewów, jak i ewentualnego ryzyka związanych z błędnym przelewem. Nie bez znaczenia będzie też szybsza informacja o tym, że przelew wyszedł. Powinno to pozwolić robić realnie błyskawiczne wpłaty – komentuje Maciej Pzygórzewski, główny ekspert walutowy Internetowykantor.pl i Walutomat.pl.

To nie wszystko. Ze względu na zaostrzenie regulacji dotyczących ograniczenia prania brudnych pieniędzy coraz większa uwaga skupiona jest na identyfikacji użytkownika. To kolejny plus dla klientów kantorów internetowych.

– Drugą rzeczą, na którą PSD2 może pozwolić będzie ułatwienie w identyfikacji użytkownika. Nowe przepisy przeciwdziałania praniu pieniędzy powodują, że coraz więcej energii i czasu poświęcone jest na identyfikację osoby wpłacającej pieniądze. Jak na tym zyska klient? Najprawdopodobniej pozwoli to przyspieszyć pierwszą wpłatę do portalu – dodaje Przygórzewski.

Podsumowując – dyrektywa PSD2 będzie korzystna dla klientów kantorów internetowych. Ułatwi korzystanie z ich usług, a także otworzy szanse na wprowadzanie kolejnych udogodnień. Błyskawiczne wpłaty i szybsza identyfikacja klienta poprzez szybką pierwszą wpłatę do portalu – to na początek.

Foto: Pixabay