Kantory internetowe z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Ich największymi zaletami są wygoda, bezpieczeństwo i niskie marże, na których można zaoszczędzić prawie 10% w porównaniu do cen oferowanych w bankach czy tradycyjnych kantorach. Dzięki wysokim obrotom internetowe placówki wywierają pozytywny wpływ na polską gospodarkę, jak i ułatwiają wakacyjne wyjazdy za granicę.

Warto zaznaczyć, że kantory internetowe to polski wynalazek, a pierwsza tego typu platforma została uruchomiona w 2009 roku. Pomimo, że pomysł na tego typu działalność narodził się nad Wisłą to właściciele kantorów internetowych czerpią wzorce ze sprawdzonych przykładów z Zachodu – np. PayPal.

W Polsce najbardziej popularnymi kantorami internetowymi są takie marki jak Cinkciarz.pl, Ergokantor.pl, Korzystnie.pl, czy też Kantoria.com. Nasz ranking kantorów internetowych można znaleźć tutaj.

O co tyle hałasu?

Każdy z nas prędzej czy później zetknie się z koniecznością wymiany waluty. Czy to w przypadku wakacyjnego wyjazdu, czy realizacji umowy z zagranicznym kontrahentem. Warto wtedy skorzystać właśnie z kantorów internetowych. Ich główne zalety to:

  • są czynne 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu,
  • oferują korzystniejsze kursy walut (mogą sobie na to pozwolić, wszak nie muszą płacić czynszu za wynajem lokalu!),
  • cały proces można przeprowadzić całkowicie bez wychodzenia z domu,
  • niższe marże i prowizje,
  • bezpieczeństwo transakcji. Posiadając dużą kwotę do wymiany, ryzykownym byłoby jej zanoszenie do stacjonarnego kantoru. W internetowych placówkach można ją wymienić równie bezpiecznie, ponieważ znajdują się one pod kontrolą Komisji Nadzoru Finansowego.

Drobną przeszkodą w korzystaniu z kantorów internetowych może być jednak konieczność posiadania rachunku bankowego w obcej walucie. Jeżeli chcemy wymienić złotówki na euro, to oprócz tradycyjnego krajowego rachunku musimy posiadać również rachunek w euro.

W zeszłym roku Forbes podawał informację, że w Polsce z tej formy wymiany walut korzysta już ponad 400 tysięcy obywateli, którzy dzięki temu zaoszczędzili ponad milion złotych. Natomiast zdaniem prestiżowego serwisu w roku 2014 obroty kantorów internetowych w Polsce sięgnęły 20 miliardów złotych!

To się po prostu opłaca

Rozwój kantorów internetowych i krajowej gospodarki można określić jako pewnego rodzaju sprzężenie zwrotne. Placówki online kwitną, gdyż coraz więcej polskich firm handluje z zagranicznymi przedsiębiorstwami, przez co potrzebują usługi wymiany walut. Oszczędności szuka się wszędzie, a skoro kantory internetowe oferują lepsze kursy i niższe prowizje to aż prosi się, aby z nich skorzystać.

Z tego samego powodu polska gospodarka może rozwijać się prężniej, gdyż wspomniane firmy po prostu ją napędzają. Kantory internetowe ułatwiają funkcjonowanie drobnym przedsiębiorcom, którzy są kołem zamachowym większości gospodarek.

Dodatkowo internetowe serwisy wymiany walut ułatwiają życie polskim emigrantom zarobkowym. Według danych przywoływanych przez Forbesa, w roku 2013 emigracja zarobkowa była odpowiedzialna za 1,5% wzrost polskiego PKB.

Polacy coraz chętniej korzystają z internetowych kantorów, gdyż coraz mniej się ich boją. Coraz łatwiej nam przyzwyczaić się do faktu, że transakcje w Internecie mogą być bezpieczniejsze niż te w świecie rzeczywistym.

Wzrost świadomości społecznej w tym zakresie sprzyja rozwojowi gospodarczemu. Operowanie w obcej walucie już nie jest praktycznie żadnym problemem, więc polskie startupy i drobne przedsiębiorstwa mogą śmiało wyruszać na podbój zagranicznych rynków, bez obawy o zbyt wysokie koszty.

/RT