Wrocławski ratusz podpisał umowę z Mennicą Polską, która zakłada instalację nowych biletomatów na przystankach oraz wprowadzenie tak zwanych kasowników elektronicznych – donoszą media we Wrocławiu.

Czytaj także: Młodzi Polacy nie garną się do pracy. To problem

Elektroniczne kasowniki we Wrocławiu

Jak ma działać nowe rozwiązanie? Dzięki kasownikom z funkcją zbliżeniową opłaty za przejazd będzie można dokonać za pomocą karty płatniczej, bez potrzeby drukowania papierowego biletu. Za podróż będzie można zapłacić także za pomocą smartfona. W ten sposób ma być możliwość zakupu zarówno biletów jednorazowych, jak i długookresowych.

W nowych biletomatach mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska będą mogli uiścić opłatę za pomocą elektronicznego portfela na karcie URBANCARD, a także zapisać doładowania punktów zakupionych w sklepie internetowym.

Coraz więcej miast w Polsce idzie w podobnym kierunku co Wrocław. Kilka miesięcy temu informowaliśmy o podobnym pilotażu w Łodzi. Dzięki współpracy MPK Łódź, Mastercard i Mennicy Polskiej w łódzkiej komunikacji miejskiej funkcję biletu może spełniać karta płatnicza.

Działa to w ten sposób, że wsiadając do tramwaju, podróżujący powinien zarejestrować swoje wejście w systemie poprzez wybranie na kasowniku rodzaju biletu (normalny lub ulgowy) i zbliżenie do niego swojej karty płatniczej. Transakcja zostaje potwierdzona w ciągu zaledwie 0,5 sekundy. Wysiadając, pasażer powinien ponownie zbliżyć tę samą kartę płatniczą, a kasownik wyświetli informację o prawidłowo przeprowadzonej operacji, co będzie równoznaczne z zakończeniem przejazdu i rozliczeniem transakcji. Więcej na temat pilotażu w Łodzi można przeczytać tutaj – Karta płatnicza Twoim biletem. Ciekawy pilotaż w Łodzi.