W lipcu Narodowy Bank Polski opublikował raport dotyczący kart płatniczych. Zostały w nim zawarte takie informacje, jak ogólna ich liczba, transakcje z ich wykorzystaniem oraz infrastruktura  wspierająca karty płatnicze. Chodzi tutaj między innymi o bankomaty, akceptantów, terminale POS czy też punkty handlowo usługowe.

NBP informuje, że na koniec I kwartału 2016 roku, na polskim rynku znajdowało się 35,3 mln kart płatniczych. Liczba ta jest o 92 tysiące większa niż w grudniu zeszłego roku, co z kolei oznacza w zrost o 0,3 %. Liczba kart debetowych natomiast wynosiła 27,1 mln sztuk, czyli zwiększyła się o 230 tysięcy (0,9%) w porównaniu do grudnia poprzedniego roku. Jeżeli natomiast chodzi o karty kredytowe, to ich liczba uległa zmniejszeniu o 9 tysięcy sztuk, czyli o 0,2%. W I kwartale 2016 roku na polskim rynku znajdowało się 5,8 milionów.

Odnotowano również wzrost liczby kart płatniczych z funkcją zbliżeniową. Jest to stała tendencja, którą obserwujemy już od jakiegoś czasu. Na koniec marca 2016 roku kart z funkcją zbliżeniową było na naszym rynku 29,2 miliony. Warte odnotowania jest to, że udział kart płatniczych, ze zbliżeniową funkcją, stwierdzono na rekordowo wysokim poziomie, czyli aż 86 %. Wyjaśnienie takiego trendu jest dosyć proste, wszystkie karty płatnicze obecnie wydawane posiadają funkcję zbliżeniową.

Według danych udostępnionych przez banki, do marca 2016 roku przeprowadzono 709 milinów transakcji bezgotówkowych, przy użyciu kart płatniczych, co oznacza wzrost o 0,3 %. W I kwartale 2016 roku transakcje bezgotówkowe stanowiły 79% wszystkich transakcji z użyciem kart płatniczych.

Karty płatnicze- transakcje

Jeżeli chodzi o ogólną liczbę transakcję z użyciem kart, to na uwagę zasługuje ich nieznaczny wzrost. Przy użyciu kart płatniczych przeprowadzono 893,9 mln transakcji, zarówno bezgotówkowych jak i gotówkowych.

NBP podaje, że na rynku akceptacji i infrastruktury kart płatniczych zachodzą pozytywne zmiany. Narodowy Bank Polski ma tutaj na myśli wzrost liczby akceptantów o 2%, do 201 tysięcy czy też wzrost liczby terminali POS o 15 tysięcy, czyli do liczby 478 tysięcy (jest to wzrost 3%). Dodatkowo warto zwrócić uwagę na wzrost liczby punktów handlowo usługowych, przystosowanych do akceptowania kart płatniczych. Wzrost ten wyniósł 3 %, ze stanu 365 tysięcy w grudniu ubiegłego roku, do 375 tysięcy na koniec marca roku bieżącego.

Liczba bankomatów wzrosła jedynie o 26 sztuk

Z 22,301 do 22,327. Ponadto liczba placówek, w których klienci mogą dokonać wypłat sklepowych, czyli cash backów, wzrosła o 2,4 tysiące, do łącznej liczby 94,7 tysięcy. Na uwagę zasługuję też wzrost liczby terminali wyposażonych w funkcję zbliżeniową do 413 tysięcy, co stanowi 86,4% udziału w naszym rynku.

Podsumowując raport NBP, należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Przede wszystkim rekordowy wzrostu udziału kart płatniczych z funkcją zbliżeniowa na polskim rynku. Bardzo interesujący jest również ogólny rozwój infrastruktury kart płatniczych, czyli wzrost liczby akceptantów, terminali POS, punktów przystosowanych do przyjmowania transakcji kartami, wzrost liczby terminali akceptujących płatność zbliżeniową oraz cash backów. Zmiany te ewidentnie sugerują dopasowywanie się palcówek, do potrzeb nowoczesnego klienta i dominacji transakcji bezgotówkowych.

Poniżej link do pełnego raportu:

http://www.nbp.pl/systemplatniczy/karty/q_01_2016.pdf

RT