Partner serwisu Visa dla biznesu

Kasa fiskalna w smartfonie i papierowy paragon… Ruszają konsultacje do projektu

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Fintech
Opublikowano: 20 sierpnia 2019, 10:45 Aktualizacja: 20 sierpnia 2019, 17:56

Ministerstwo Finansów skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia dotyczący kas fiskalnych w smartfonie. Resort finansów liczy na komentarze i uwagi do proponowanych zmian w prawie. Konsultacje potrwają do 28 sierpnia bieżącego roku.

Kasa fiskalna w smartfonie i papierowy paragon... Ruszają konsultacje do projektu

Proces legislacyjny można śledzić pod tym linkiem. Niestety zgodnie z projektem przedsiębiorcy wciąż będą zobligowani do drukowania papierowych paragonów. Dotyczy to wszystkich transakcji – nawet tych realizowanych przy pomocy kas fiskalnych w smartfonie. Więcej o kasach fiskalnych w smartfonie pisaliśmy w podlinkowanym tekście.

Ministerstwo Finansów publikuje projekt rozporządzenia

Przypomnijmy, że już od przyszłego roku przedsiębiorcy nie będą musieli kupować kas fiskalnych – zamiast tego wystarczy skorzystać z odpowiedniej aplikacji na smartfonie, czy na tablecie.

– Projektowane przepisy przewidują możliwość stosowania kas fiskalnych mających postać oprogramowania, czyli takich, które będą mogły być instalowane np. na smartfonach, czy tabletach. Mają one stanowić alternatywę dla obecnie użytkowanych kas w postaci sprzętowej. W projekcie określono również minimalne wymagania techniczne skierowane do producentów, którzy chcieliby przygotować odpowiednią aplikację dla podatników – podaje Ministerstwo Finansów.

To na pewno jest dobra zmiana – szczególnie z perspektywy małych i mikro przedsiębiorców. Niestety obowiązek drukowania papierowych paragonów niejako zaciera cały pozytywny obraz. Jaki jest sens przyjmowania transakcji z poziomu urządzenia mobilnego, skoro i tak trzeba będzie nosić ze sobą drukarkę?

Na szczęście Ministerstwo Finansów ma być otwarte na sugestie. Na początku sierpnia „Rzeczpospolita” pisała, że resort dopuszcza możliwość przesyłania paragonu za pomocą SMS-a lub maila, ale na pewno nie od 1 stycznia 2020 roku. Na e-paragony trzeba jeszcze poczekać, ale mamy nadzieję, że zapowiadane konsultacje przyniosą pożądane efekty.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

kasa-fiskalna-smartfonie-papierowy-paragon-konsultacje-projektu