Partner serwisu Visa dla biznesu

Kasy fiskalne online już działają. Kto musi z nich korzystać?

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#govtech
Opublikowano: 8 maja 2019, 21:17 Aktualizacja: 8 maja 2019, 21:17

Od 1 maja podatnicy mogą już korzystać z kas fiskalnych rejestrujących online. To pierwszy etap zastępowania urządzeń z z elektronicznym i papierowym zapisem kopii, które będą stopniowo wycofywane z rynku. Już od 1 stycznia 2020 roku z kas online będą musiały skorzystać wybrane branże.

Wprowadzenie kas online co do zasady nie nakłada obowiązku wymiany dotychczas używanych kas rejestrujących na nowe urządzenia. Wyjątkiem są niektóre branże, które będą musiały stosować kasy online, w miejsce dotychczas używanych kas rejestrujących. Chodzi między innymi o sektor paliwowy, czy usługi naprawy pojazdów.

Kasy fiskalne online uszczelnią system podatkowy

W kolejnych miesiącach do listy branż z obowiązkowym wykorzystaniem kas fiskalnych online dołączy gastronomia i usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania. Natomiast od 1 stycznia 2021 roku z takich urządzeń będą musieli korzystać fryzjerzy, branża budowlana, prawnicy, czy lekarze i dentyści.

Pozostali podatnicy nie mają określonego terminu na wymianę dotychczas używanych kas rejestrujących. Przedsiębiorca może używać kas rejestrujących starego typu do czasu ich wyeksploatowania lub konieczności wymiany pamięci fiskalnej – w przypadku kas z papierowym zapisem kopii. Kasy z papierowym zapisem kopii zostaną wycofane ze sprzedaży już 1 września 2019 roku.

Zakup kas online będzie w części refundowany. Kwota refundacji wynosi obecnie 700 zł, a ceny takich urządzeń oscylują w granicach 1000-1500 PLN. Kasy online to urządzenia, które przesyłają dane o rejestrowanej sprzedaży do systemu teleinformatycznego prowadzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. System ten będzie odbierał i gromadził dane z kas w celach analitycznych i kontrolnych. Celem nowych przepisów jest oczywiście uszczelnienie systemu podatkowego.

/Rafał Tomaszewski


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

kasy-fiskalne-online-juz-dzialaja-kto-musi-z-nich-korzystac