Partner serwisu Visa dla biznesu

Kasy fiskalne online – jest projekt ustawy

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Fintech
Opublikowano: 21 września 2017, 13:34 Aktualizacja: 12 maja 2019, 16:17

W poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawi się nowy projekt ustawy o podatku VAT, w której podjęto temat wprowadzenia kas fiskalnych podłączonych do sieci. Docelowo wszystkie kasy będą musiały przesyłać elektroniczne kopie paragonów do Centralnego Repozytorium Kas.

Kasy fiskalne online – jest projekt ustawy.

Nie oznacza to jednak, że od razu znikną paragony papierowe. Nowy projekt ustawy zakłada przede wszystkim, że wszystkie paragony będą musiały trafiać właśnie do CRK, czyli „chmury” Ministerstwa Finansów.

Czytaj także: Ministerstwo Cyfryzacji zaprasza na konsultacje w sprawie RODO

Co ze starymi kasami fiskalnymi?

Tradycyjne kasy fiskalne, czyli z papierowymi paragonami mają być sprzedawane do końca 2018 roku. Natomiast te z kopią elektroniczną znikną z „półek” do roku 2022 r. Ich miejsce zajmą te kasy, które będą połączone z siecią i co za tym idzie z Centralnym Repozytorium Kas. Resort finansów stwierdził również, że stare kasy nie będą mogły mieć wymienianej pamięci fiskalnej – jeżeli pamięć ta zostanie zapełniona, to kasę trzeba będzie wymienić na nową.

Czytaj także: Francuzi robią Polakom dobrze. Ta sieć likwiduje kolejki przy kasach

Nowymi przepisami jako pierwsze zostaną objęte branże motoryzacyjna, wulkanizacyjna i stacje benzynowe. Przedstawiciele tych sektorów muszą wymienić stare kasy do 1 stycznia 2019 roku. Od 1 lipca 2019 roku taki obowiązek czeka między innymi lokale gastronomiczne, a od 1 stycznia 2020 roku fiskalną kasę online będą musiały posiadać kluby fitness i hotele.

Skąd te zmiany? Chodzi oczywiście o większą ściągalność podatków i zwiększenie transparentności rynku. Dzięki nowym kasom fiskalnym każda transakcja będzie rejestrowana przez Ministerstwo Finansów, co ma wyeliminować tak zwaną szarą strefę.

Tak jak wspomnieliśmy we wstępie, na razie wprowadzenie kas fiskalnych online nie będzie równoznaczne z likwidacją paragonów papierowych. E-paragony mają pojawić się już na początku przyszłego roku, o czym informowaliśmy na łamach Fintek.pl – E-paragony od stycznia 2018 roku. Ministerstwo Finansów potwierdza.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

kasy-fiskalne-online-projekt-ustawy