Długo zapowiadana usługa w końcu ujrzała światło dzienne. Pierwsze prace nad rozwiązaniem ruszyły w 2017 roku, a sam projekt realizowany był przy współpracy z IBM.

KDPW wdrożyło technologię blockchain

Platforma do eVotingu skierowana jest do spółek kapitałowych, które mają prawny obowiązek przeprowadzania walnych zgromadzeń akcjonariuszy (WZA). Przy dużej liczbie akcjonariuszy z różnymi uprawnieniami tego rodzaju głosowania to prawdziwy horror, często też dochodzi do błędów proceduralnych, a to z kolei – może paraliżować prace spółki. Dotychczasowe rozwiązania np. głosowanie korespondencyjne, trudno nazwać satysfakcjonującymi. Inwestorzy indywidualni od lat narzekają, że nie mogą aktywnie uczestniczyć w życiu spółek, w które zainwestowali pieniądze.

Zdalne głosowanie to spore ułatwienie, ale zdigitalizowanie procesu to za mało, by zapewnić bezpieczeństwo i niezaprzeczalność głosu. Na ratunek przychodzi technologia blockchain, którą KDPW wykorzystało do stworzenia usługi eVotingu.

eVoting to spore ułatwienie

Platforma dostępna jest pod adresem mojeglosowanie.pl. W teorii umożliwia ona oddanie głosu przez akcjonariusza z dowolnego miejsca na świecie w czasie rzeczywistym. Rozwiązanie KDPW pozwoli na przeprowadzenie zdalnego głosowania na walnych zgromadzeniach spółek, które przewidziały taką możliwość.

eVoting jest pierwszą z usług, jaką Krajowy Depozyt udostępni w ramach Platformy Blockchain dla Rynku Kapitałowego. Głosowanie na WZA z wykorzystaniem eVotingu jest rozwiązaniem opcjonalnym dla emitenta. Aplikacja udostępniana emitentowi będzie powiązana z aplikacją dla osób uprawnionych uwierzytelnianych w systemie poprzez rejestrację uprawnień z wystawionych przez uczestników KDPW imiennych zaświadczeń o prawie uczestnictwa w walnym zgromadzeniu.