Postępujące zmiany technologiczne obejmują coraz więcej sektorów. Przedsiębiorcy zdają sobie sprawę z ogromnego wpływu, jaki cyfrowa rewolucja ma nie tylko na gospodarkę, ale również na obywateli i ich życie. Przedstawiony przez KE plan działania ma na celu przygotowanie europejskich rynków na nadchodzące zmiany oraz pomoc w dostosowaniu się do nowych warunków.

Czytaj także: Jak poznać sektor fintech? EBA stawia na współpracę nadzorców

Miejsce przyjazne fintechom

Technologie takie jak blockchain mogą zrewolucjonizować usługi finansowe i inne sektory. Musimy stworzyć ramowe warunki, wspomagające rozkwit innowacji i równocześnie zadbać o zarządzanie ryzykiem i ochronę konsumentów – mówi unijna komisarz ds. gospodarki cyfrowej Marija Gabriel.

KE postanowiła stworzyć projekt który ma na celu uświadomienie i przygotowanie europejskich rynków finansowych na zmiany technologiczne, jakie nadejdą w najbliższym czasie. Ma to także pomóc przedsiębiorcom dostosować się do panujących nowych warunków, tak by ich działania były jak najbardziej efektywne i pomocne dla otoczenia.

Dokument KE określa w jaki sposób można doprowadzić do przyspieszenia rozwoju innowacyjnych modeli biznesowych. Ma usprawnić wdrażanie nowych technologii oraz porusza tematy związane ze zwiększeniem cyberbezpieczeństwa. Jednym z kroków, jakie KE chce podjąć jest stworzenie unijnego laboratorium fintech. Miejsce przeznaczone będzie dla europejskich i krajowych podmiotów, które będą mogły nawiązać współpracę z dostawcami nowoczesnych technologii w niekomercyjnych i przyjaznych dla obu stron warunkach.

Czytaj także: Czy dzięki sztucznej inteligencji możemy stać się nieśmiertelni?

Blockchain technologią przyszłości?

Technologia blockchain może zrewolucjonizować nie tylko usługi finansowe, ale i inne sektory. Do zbioru najnowszych technologii dochodzi sztuczna inteligencja, czy przetwarzanie danych w chmurze, które jest coraz bardziej popularne i coraz chętniej wykorzystywane przez instytucje finansowe. Potrzebne są nam narzędzia, które pozwolą w pełni bezpieczny sposób na korzystanie z tych technologii i ułatwią do nich dostęp nowym podmiotom. Dzięki unijnemu laboratorium fintech będzie to łatwiejsze.

Blockchain przyciąga użytkowników swoją atrakcyjnością – oferuje możliwość przeprowadzania publicznie widocznych transakcji o anonimowym charakterze. W lutym tego roku Komisja Europejska powołała Unijne Obserwatorium i Forum ds. Łańcucha Bloków, a przed końcem roku planuje przedstawić sprawozdanie dotyczące szans, ale i zagrożeń związanych z kryptowalutami. Jest również w trakcie projektowania nowej strategii, która pozwoli wykorzystać potencjał technologii rozproszonego rejestru, który obejmie nie tylko sektory finansowe, ale wszystkie sektory gospodarki.

Czytaj także: Wybory i blockchain? Afryka wyznacza trendy

KE będzie także organizować warsztaty mające na celu edukację w ramach poprawy wymiany informacji w zakresie cyberbezpieczeństwa, a także przedstawi wzorzec działania obejmujący najlepsze praktyki dotyczące regulacyjnych środowisk testowych, tzw. piaskownic regulacyjnych (regulatory sandboxes).

Przedstawiony w czwartek plan działania jest elementem polityki Komisji na rzecz utworzenia unii rynków kapitałowych i jednolitego rynku usług finansowych dla konsumentów. Jest on również częścią unijnej strategii na rzecz utworzenia jednolitego rynku cyfrowego.

Czytaj także: Zapłać zegarkiem. Garmin Pay już w Polsce