Orla Dunne to szefowa Foundational Infrastructure i Core Engineering w regionie EMEA w Goldman Sachs. Zasiada w komitecie ds. ryzyka technologicznego firmy oraz w komitecie ds. ryzyka operacyjnego i odporności w regionie EMEA i komitecie ds. integracji i różnorodności w regionie EMEA. Orla jest regionalnym liderem Women in Engineering Network.

Rafał Tomaszewski: Dzień dobry. Dlaczego wydarzenia takie jak Perspektywy Women in Tech Summit (PWiTS) są ważne dla Twojej firmy/branży?

Orla Dunne: Perspektywy Women in Tech Summit to fantastyczna okazja do czerpania inspiracji i dzielenia się nią. Dla osób rozpoczynających karierę w branży technologicznej jest to okazja do poznania wzorów do naśladowania i uczenia się od kobiet, które rozwinęły karierę w technologii i przecierają szlaki w różnych dziedzinach.

Z kolei dla osób, które już posiadają doświadczenie związane z technologami, jest to świetny sposób na budowanie relacji i odkrywanie nowych trendów technologicznych. Często cytuję: „jeśli nie możesz mnie poznać, nie możesz mnie naśladować”. PWiTS jest okazją, aby to zrobić.

R.T.: Tegoroczny PWiTS to już piąta edycja tego wydarzenia. Jaki wpływ miała ta konferencja na polską branżę IT/tech?

O.D.: Rozwój, jaki PWiTS osiągnął w ciągu ostatnich pięciu lat, jest zdumiewający, od 3000 uczestników w 2018 roku do prawie 10 000 w zeszłym roku. Ta skala oznacza, że więcej kobiet niż kiedykolwiek jest zainspirowanych do odkrywania kariery w branży technologicznej.

Na zeszłorocznym PWiTS spotkaliśmy kobietę pracującą w obszarze psychologii. Po spotkaniu z pracownikami Goldman Sachs na naszym stoisku dołączyła do sponsorowanego przez Goldman Sachs bootcampu IT, a ostatnio dołączyła do nas jako stażystka. To tylko jeden z wielu dobrych przykładów, który dowodzi siły PWiTS.

R.T.: A jakie działania podejmuje Goldman Sachs, aby wspierać kobiety w rozwijaniu biznesu w branży technologicznej?

O.D.: Goldman Sachs’ When Women Lead to globalny program poświęcony ekonomicznemu wzmocnieniu pozycji kobiet. Zdajemy sobie sprawę, że kobiety przedsiębiorczynie mają kluczowe znaczenie dla wzrostu gospodarczego, i staramy się usuwać przeszkody na ich drodze, zapewniając edukację biznesową i zarządczą, mentoring, a także dostęp do finansowania.

Hasło programu: „Kiedy kobiety przewodzą, wszystko się zmienia” świetnie współgra z wizją PWiTS.

R.T.: Jednym z głównych tematów tegorocznej konferencji PWiTS są technologie chmurowe – np. zostanie ogłoszona lista TOP-10 Women in Poland in Cloud Computing. W jaki sposób Goldman Sachs wykorzystuje technologie chmurowe?

O.D.: W Goldman Sachs korzystamy z zalet rozwiązań chmurowych w naszych nowych inicjatywach biznesowych, a także w obszarach związanych z transformacją cyfrową. Korzystamy z technologii chmurowych w celu poprawy wydajności przetwarzania, szeroko rozumianej optymalizacji, jak i tworzenia bardziej nowoczesnych platform.

R.T.: Jaki jest potencjał tego typu rozwiązań w branży bankowej?

O.D.: Niektóre z elementów, które mają zasadnicze znaczenie z perspektywy biznesowej, to szybkość we wdrażaniu zmian, elastyczność, atrakcyjność rynkowa oraz zastosowanie komercyjne. Wszystko to odbywa się z uwzględnieniem istniejących regulacji oraz potrzeby zachowania stabilności działań operacyjnych.

R.T.: Dziękuję za rozmowę.

O.D.: Dziękuję.

Z Orlą Dunne rozmawiał Rafał Tomaszewski, redaktor naczelny Fintek.pl.

Perspektywy Women in Tech Summit to największa w Europie i Azji konferencja dla kobiet w nowych technologiach oragnizowana przez Fundację Edukacyjną Perspektywy. Organizatorzy zapraszają już 14-15 czerwca do Warszawy (EXPO XXI) – spodziewają się blisko 10 tys. osób. Fintek.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

Więcej: womenintechsummit.pl.