– Na mocy porozumienia, strony deklarują współpracę m.in. w zakresie intensyfikacji informatyzacji rynku płatniczego i finansowego z wykorzystaniem technologii rejestrów rozproszonych oraz wdrażania nowatorskich rozwiązań technologicznych w obszarach regulacyjnych i nadzorczych. KDPW jest kolejną instytucją, obok UKNF, której KIR udostępni własną platformę blockchain – czytamy w komunikacie.

KIR udostępni swoją platformę blockchain dla KDPW

KIR pełni rolę platformy technologicznej (hub) i kreatora narzędzi, których funkcją jest wspieranie rozwoju szeroko pojętej cyfrowej gospodarki. KDPW stworzył platformę blockchain dla rynku kapitałowego, która od 1 lipca br. zapewnia obsługę procesu sporządzania oraz udostępniania emitentom  wykazu osób uprawnionych do udziału w walnym zgromadzeniu. Na platformie uruchomiona została także aplikacja eVoting, która pozwala na zdalne oddawanie głosów na walnych zgromadzeniach.

Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych jest już kolejnym partnerem, który skorzysta z platformy Krajowej Izby Rozliczeniowej. Wcześniej KIR podpisała porozumienie z Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego, w ramach którego udostępniła nadzorcy swoją platformę blockchain, zintegrowaną z węzłem Hyperledger w KNF. Wspólnym celem obu partnerów jest zwiększenie dynamiki rozwoju polskiego ekosystemu FinTech.

Blockchain to rozproszona baza danych, która zawiera stale rosnącą ilość informacji pogrupowanych w bloki i powiązanych ze sobą w taki sposób, że każdy następny blok jest oznaczony czasem utworzenia oraz opatrzony linkiem do poprzedniego bloku, z zakodowanym streszczeniem jego zawartości. Uniemożliwia to dokonanie jakiejkolwiek ingerencji w treści przechowywanych dokumentów.