Klarna to globalny lider na rynku BNPL – ten szwedzki fintech wyceniany jest na 31 mld USD. W pierwszym dniu marca spółka pozyskała 1 mld USD na dalszy rozwój. Dwa dni później Klarna ogłosiła, że rozszerza usługi z zakresu otwartej bankowości o kolejnych 8 państw i obecnie fintech oferuje największą otwartą bankową sieć w Europie – obsługuje łącznie 24 kraje w Europie (w tym Polskę). 

Teoretycznie w portfolio Klarny jest dostęp do 6 tys. banków, ale w praktyce – znając realia praktycznego działania API wystawianego przez banki, to te liczby prawdopodobnie nie odpowiadają rzeczywistości.

Otwarta bankowość w Klarna

W sumie Klarna chwali się, że ma 90% pokrycie na europejskim rynku. I to wszystko udało się osiągnąć w niespełna dwa lata od uruchomienia oferty. Łącznie rozwiązania z zakresu otwartej bankowości oferowane przez Klarnę odpowiedzialne są za przetwarzanie ok. 150 mln transakcji rocznie. 

Jak to działa? Klarna oferuje zewnętrznym dostawcom uproszczony dostęp do rachunków bankowych w ramach AIS oraz inicjowanie płatności, czyli PIS. Dzięki otwartej bankowości konsumenci mogą przeanalizować swoje wydatki w ramach narzędzi udostępnionych przez Klarnę – za ich sprawą wydatki są ujmowane w odpowiednich kategoriach. Niedawno fintech wprowadził także funkcję „statystyki konta”, co można zdefiniować jako narzędzie typu Personal Finance Management, czyli umożliwiające np.  tworzenie spersonalizowanych planów budżetowych.